Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan konut finansmanı açıklaması

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada şöyleki denildi:

* Konut Finansman Paketleriyle vatandaşlarımızı konut piyasasındaki dalgalanmaların negatif etkilerinden korumak ve ilk konutunu alacak yurttaşlarımızın oldukça uygun maliyetle konuta erişimlerini çoğaltmak hedeflenmiştir. Bu kapsamda konut sahibi olmayan yurttaşlarımızın ilgili paketlerden faydalanmaları amacıyla kullandırım esasları belirlenmiş olup, bankalar finansman paketlerinin bu çerçevede uygulanmasına yönelik ihtiyaç duyulan denetim ve tedbirleri alacaklardır.

İLK EVİM KONUT FİNANSMANI PAKET KULLANDIRIM ŞARTLARI

1-İlk evim konut finansman desteği 2 milyon TL değerine kadarki birinci el konutlara verilecek olup konut kıymeti bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecektir.

2-Kredi desteği kamu bankalarımız tarafınca yurttaşlarımızın ilk konut alımını desteklemek amacıyla verilecektir.

3-Krediye müracaat zamanı itibarıyla, müracaat sahibinin tamamı kendi adına ya da eşi yada aynı adreste ikamet eden çocuklarına ilişik bir konutunun bulunmaması gerekmektedir.

4-Müracaat sahiplerinin üstünde hisseli taşınmaz kaydı olabilir. Sadece aynı aile içinde bir konutun hisseli olarak tamamı bulunamaz.

5-Müracaat sahiplerinin üstünde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır.

6-10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde aylık 0,99 faiz oranı uygulanacaktır.

7-Kredi işlemleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecektir.

8-Yurttaşlarımız bu paketten yalnızca bir kez yararlanabilecektir.

GENİŞLETİLMİŞ KONUT FİNANSMAN PAKETİ KULLANDIRIM ŞARTLARI

1-Genişletilmiş konut finansman desteği 2 milyon TL değerine kadarki birinci el ve ikinci el konutları kapsayacak olup konut kıymeti bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecektir. Kredi desteği kamu bankalarımız tarafınca yurttaşlarımızın ilk konut alımını desteklemek amacıyla verilecektir.

2-Krediye müracaat zamanı itibarıyla, müracaat sahibinin tamamı kendi adına ya da eşi yada aynı adreste ikamet eden çocuklarına ilişik bir konutunun bulunmaması gerekmektedir.

3-Müracaat sahiplerinin üstünde hisseli taşınmaz kaydı olabilir. Sadece aynı aile içinde bir konutun hisseli olarak tamamı bulunamaz.

4-Müracaat sahiplerinin üstünde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır.

5-Bu destekten, 7 Mayıs 2022 öncesi herhangi bir bankada açılmış olan ve krediye müracaat esnasında konut kredisine mevzu edilen konut değerinin asgari %50’sini karşılayacak düzeyde döviz tevdiat/katılım ve hurda altından dönüşümlü dahil olmak suretiyle altın mevduat/katılım hesabı bakiyesi bulunan yurttaşlarımız yararlanabilir.

6-7 Mayıs 2022 tarihinden sonrasında döviz mevduat/katılım ve altın mevduat/katılım hesaplarına yatırılan ilave tutarlar bu hesaplamaya dahil edilmeyecektir.

7-Müracaat sahipleri, konut değerinin %50’lik kısmını altın ve dövizin değişik oranlarda kombinasyonuyla krediyi kullanacakları bankaya DTH/altın hesaplarını aktararak ve TCMB’ye satışını gerçekleştirerek yapacaklardır.

8-Hangi döviz cinslerine ilişkin hesapların bu paket kapsamına dahil edileceği hususu TCMB tarafınca yapılacak düzenlemeyle belirlenecek olup döviz/altının havalesi esnasında oluşabilecek ilave ücretler mevzusunda gene TCMB emek harcama yapmış olacaktır.

9-10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde aylık 0,89 faiz oranı uygulanacaktır.

10-Kredi işlemleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecektir.

11-Yurttaşlarımız bu paketten yalnızca bir kez yararlanabilecektir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.