Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan: Enflasyonu kasım ayından itibaren düşürmeye başlayacağız

Gömü ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Tekirdağın Çerkezköy ilçesinde AKP İlçe Başkanlığını ziyaret edip, Tecim ve Endüstri Odasında iş dünyası ve sivil cemiyet örgütü temsilcileriyle bir araya geldi.

İlçe başkanlığında partililerle görüşen Gürcan, sorunları ve talepleri bildiklerini belirterek şunları söylemiş oldu:

* Göreve geldiğimiz süreçte ülkemiz kargaşa ve bunalımlı bir dönemden geçiyordu. Bilhassa dövizdeki hareketli günler tüm teşkilatlarımızın da yurttaşlarımızın da moralini bozuyordu. Sadece 20 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu kur korumalı mevduat hesabı ile vatandaşımızın ve iş dünyamızın morali düzeldi.

* 18 liraya kadar yükselen dolar 11 TLye kadar düştü. Göreve geldiğimizde dolardaki yüksek oynaklığı giderdik, aynı şekilde faiz oranlarımız da yatırımcılara ümit ışığı veriyor.

* Enflasyon maalesef bu kasım ve aralık ayında almış olduğumuz kamburla beraber yüzde 60larda seyrediyor. Faizle dövizdeki oynaklığı da giderdik. İnşallah gelecek günlerde de enflasyonla da mücadelemizi sürdürerek mayıs, haziran ve temmuzda yatay seyre geçen enflasyonu kasım ayından itibaren düşürmeye başlayacağız. Onunla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

TEŞKİLATLARIMIZLA MİLLETİN EMRİNDEYİZ

Halkı enflasyona karşı ezdirmeyeceklerini kaydeden Gürcan, şöyleki konuştu:

* Kesinlikle umutsuz olmaya gerek yok. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 2002den 2022ye kadar meydana getirilen çalışmalara bakmış olduğunuzda bu tarz şeyleri görmüş olacaksınız. Mart ayıyla beraber 236 milyar dolar ihracat yaptık. Bu rakamlar üstün dereceli olarak karşımıza çıktı.

* Türkiye bu ihracatları yaparken Cumhurbaşkanımız önderliğinde bilhassa karayollarıyla, havaalanlarıyla, ulaşım yatırımlarıyla ön plana çıktı. Bilhassa OSBlerimizi 3 katına çıkardık, bu yatırımlara destek verdik. İhracatımızı arttırdık. Bundan sonrasında da bu tarz şeyleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bilhassa artan enerji fiyatlarından dolayı bir sorun yaşanıyor fakat bu sıkıntılar da Cumhurbaşkanımız önderliğinde çözülecek.

* Bakın Rusya ile Ukrayna içinde İstanbulda meydana getirilen görüşme sonrasında Rusya, Kievden geri çekildi. Bunu elde eden gene Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Ikimiz de Sayın Cumhurbaşkanımızın teşkilatları olarak aynı çabayı göstereceğiz. Hepimiz teşkilatlarımızla milletimizin emrindeyiz.

TÜRKİYE 2020 YILINDA EN ÖNDE BÜYÜYEN ÜLKELERDEN BİRİSİ OLDU

Hemen sonra Çerkezköy Tecim ve Endüstri Odasında iş insanları ve sivil cemiyet örgütü temsilcileriyle bir araya gelen Mahmut Gürcan, Türkiyenin genel ekonomik görünümünü, yatırım ortamını, iktisat modelini söyledi.

Gürcan, şu ifadeleri kullandı:

* Ülkemiz ve tüm dünyada salgın sebebiyle ekonomide büyük daralmalar meydana geldi. Bu daralmaların neticesi de aslına bakarsak bugünlerde yaşadığımız olayların en büyük sebepleridir.

* O dönemdeki bilhassa lojistikteki zorluklar ve peşinden da üretimdeki daralmadan dolayı bugün yaşamış olduğumuz tedarik zincirindeki kırılmaları yaşıyoruz. Fakat Türkiye aynı dönemde, 2020 senesinde tüm dünyada daralma yaşanırken, sayın Cumhurbaşkanımızın ve o zamanki maliye bakanımız Berat Beyin de gayretleriyle, çalışmalarıyla bu süreci hasarsız atlatan ülkelerden birisi oldu Çinden sonrasında.

* Çin 2020 senesinde yüzde 2.5lik gelişme gerçekleştirirken, Türkiye de Çinden sonrasında 2020 senesinde yüzde 1.8lik gelişme ile öteki dünya ülkelerinden ayrışan bir görünüm gösterdi. Bu süreçte dünya vatanlarında ve gelişmekte olan öteki ülkelerde yüzde 4.5lik küçülmeden, ABD 3.1lik bir küçülmeyi, öteki ülkelerde derhal hepsinde ekonomilerinde daralma yaşandı bu süreçte.

* Türkiye bu süreci 1.8lik büyüyerek, 2021 senesinde da bu büyümeyi aynı şekilde yüzde 11lik bir büyümeyle gerçekleştirmiş oldu. Bu yüzde 11lik büyümeyi gerçekleştirirken de hem yurt içi taleple hem de yurt dışı taleple de bunu oldukça dengeli olarak götürdü.

* Şu demek oluyor ki 6.1lik yurt içi talebi, 4.9luk da yurt dışı taleple destekledi. Bu da Türkiyenin ne kadar dengeli bir gelişme gösterdiğini sergiliyor. G-20 ülkeleri içinde de yüzde 11lik büyümeyle Türkiye 2020 senesinde en önde büyüyen ülkelerden birisi oldu.

CARİ AÇIK VERMEYEN ÜLKE KONUMUNA GELECEK

Bakan Yardımcısı Gürcan, ihracatın artmasıyla birlikte cari açığın azaldığını ifade ederek şunları belirtti:

* Rusya-Ukrayna savaşı ve pandemiden sonraki süreçte enerji fiyatlarındaki ciddi artışlar buradaki grafiği maalesef eksi yönde etkiliyor fakat Türkiyenin bilhassa bulunmuş olduğu jeopolitik konum itibariyle bu enerji darboğazını yada enerjideki fiyat artışlarını da minimize ettiğini de size söylemek isterim.

* Yüzde 11lik büyümeyi bir tek yüzde 1.9luk bir cari açıkla gerçekleştirdik. Daha ilkin gelişme gerçekleştiği yıllarda Türkiyede cari açığımız da aynı şekilde yüzde 10 gelişme olduğunda yüzde 8-9luk bir cari açıkla karşı karşıyaydık.

* Cari fazla verdiğimiz yıllarda da Türkiye büyümeyi değil küçülmeyi gerçekleştirmiş oluyordu. Bu şekilde bir ters orantı devamlı işliyordu. Sadece geçtiğimiz yıldan itibaren bilhassa döviz fiyatlarının stabilize olması, faizlerin indirilmesiyle birlikte ihracat odaklı ekonomimizde artık yüzde 11lik gelişme gerçekleştirdiğimizde cari açığımız buna nazaran oldukça azca oranda gerçekleşti.

* Önümüzdeki süreçte de bilhassa enerjiyle ilgili olan sıkıntılar giderildiğinde, savaşın da bitmesinin peşinden aslına bakarsak Türkiye büyümesiyle birlikte de cari açık vermeyen bir ülke konumuna gelecek. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.