Hayvanı ahıra kapattık, bittik!

Çiftçinin, besicinin asla bu kadar feryadı duyulmamıştı. O sesi yerinde duymak için Ankara Sincan’a 45 km uzaklıktaki Çokören köyüne gittim. Bu köy hayvancılığı terk etmemiş. Köyde 12 bin koyun, bin 500 tiftik keçisi, 150 büyükbaş, 12 de manda var. Hayvancılık yapanlar kışı zor geçirdi. Hayvanlar zayıflamış. Nihat Babaözü “Et iyi para edecek fakat et yok. Dişi hayvanlar kesime gidecek. Başka türlü çark dönmüyor” diyor.

Babaözü litresi 5 liradan devlete ya da Süt Birliği’ne günlük bin liralık süt satıyor. Bu devamlı olmadığı için sokak sütçüsüne litresi 4 liradan veriyor. Bu haliyle hayvancılığın yürümez hale geldiğini belirtiyor. Babaözü şunları söylüyor: “Hayvancılığı çağıl ahırdan uzaklaştırmak, arazi besiciliğine geçmek lazım. Yemin katkı maddesinin yüzde 70’i ithal. İnsanları AVM’lere, hayvanları ahırlara doldurduk. Baktık ki soyulmuşuz. İthal hayvanlar doymak bilmiyor. Yılda 400 bin buzağı ölüyor. Bu ithal ettiğimizde 400 bin hayvana karşılık bir et demek. 2 milyon kuzu ölümü var. Ahıra girmek içimden gelmiyor. Yaptığımız işten para kazanamıyoruz.”

Süt mevzusunda oldukca dertliler. Ziraatçi ve besici Nihat Babaözü şu şekilde devam ediyor: ‘Hayvana yem yetişmiyor. Bunlar süt ırkı hayvan olduğundan fazla yem yiyecek zorunda. Yemin çuvalı 330 TL. Kilosu 6 lira 60 kuruşa geliyor. Süt Künseyi sütün litresini 5 lira 70 kuruş deklare etti. Fakat Süt Birliği 5 liraya alıyor. 6-7 ay sonrasında 1 lira devlet desteği veriliyor. Sütün maliyeti 6,65 lirayla geliyor. Ben veriyorum 5 liraya. Süt için soğutma tankını çalıştırmanız lazım. Çiftliğin aylık elektrik faturası 30 bin lirayken şimdi katlandı.”

MANDA SÜTÜ YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, manda kaymağı için şifa demesinden sonrasında manda sütüne ilgi arttı. Litresi 25 lira olan sütün fiyatı 35 liraya çıktı. Niçin hayvanlar meralara çıkarılmıyor da, ahır besiciliği yapılıyor? Bunu sorduğumda besiciler şunları söylemiş oldu: “Meralar işgal edilmiş ve oralara ekin ekiliyor. Ziraat Müdürlüğü’ne gidiyorsunuz, ‘Bu bizim işimiz değil, belediyeye gidin’ diyorlar. Belediye ‘O işlere kaymakamlık bakıyor’ diyor. Kaymakamlık araştırma için vasıta parası olarak bin lira istiyor. Şu demek oluyor ki devletin malını korumak için cebinizden para vermeniz gerekiyor. Bu durumda mera hayvancılığı yapılamıyor.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.