Havalimanı kararına AKP’liler de karşı çıktı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün, havayolu şirketlerine bir yazı göndererek, uçuş operasyonlarını, uçuş garantisi verilen sadece zarar eden Kütahya Zafer Havalimanından yapmaları mevzusunda yönerge vermesi, bir tek yurtdışı uçuşların yapıldığı Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanının kapatılmasına niçin oldu.

1 Nisan 2022 tarihinden itibaren tüm seferlerin Zafer Havalimanı üstünden gerçekleşeceği öğrenildi. AKP Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, havalimanının kapatılmaması yönünde açıklamalarda bulunmuş oldu.

BİNALİ YILDIRIMA İLETMİŞTİK

AKP Eskişehir Milletvekilleri Nabi Avcı ile Emine Nur Günay, parti binasında düzenledikleri basın toplantısında, bir tek Eskişehir, Brüksel ve Düseldorf içinde gurbetçi vatandaşlara hizmet eden Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanını işlevsiz hale getirerek uçuşların Zafer Havalimanından yapılacak olmasını değerlendirdi.

Hasan Polatkan Havalimanının uçuşlara devam etmesi için çalıştıklarını ifade eden milletvekili Nabi Avcı, 1 Mart tarihinde Eskişehire gelen AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırıma da mevzuyu ilettiklerini söylemiş oldu. Avcı, şu ifadeleri kullandı;

*Bana bu mevzunun net olarak intikali 25 Şubat tarihinde Eskişehir Tecim Odası Başkanı Metin Güler bizi aradı ve Hasan Polatkan Havaalanı’na yolcu inişleri Zafer Havaalanı’na yönlendirdiklerine dair duyum aldığını açıkladı.

*Ben de kendisine, ‘Ben tamam bununla ilgili konuşuruz. Bilhassa 1 Mart’ta Binali Bey Eskişehir’e gelecek. Havaalanlarını en iyi bilen şahıs. Bununla birlikte da eski başbakan. Binali Bey vardığında detaylı şekilde konuşalım. Çekinceleri detaylı şekilde anlatalım’ dedim. Ve 1 Mart’ta Valilikte Vali Bey’in toplantısında enine boyuna anlattık.

HESABIN İYİ YAPILMASI LAZIM

Bugüne dek Kütahya Zafer Havalimanının da Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanının da açık bulunduğunu ifade eden Avcı şu şekilde konuştu:

*Şimdiye kadar vatandaşlar tercihlerini Hasan Polatkan’dan yana kullandılar. Niye? Bundan dolayı Eskişehir’de Emirdağlı nüfusu var. Avrupa’dan gelenler Eskişehir’e geliyor ilkin. Eskişehir’e geliyorlar, Eskişehir havaalanına değil.

*Zafer Havaalanı’yla çeşitli ulaşım sorunları yaşanıyor onlar açısından. Dolayısıyla bu şekilde bir girişim şu sonucu verir: Eğer siz bazı suni önlemlerle, girişimlerle Hasan Polatkan’ın yolcusunu Zafer’e aktarabileceğinizi zannediyorsanız yanılıyorsunuz.

*O yolcu Sabiha Gökçen’e gider. Daha önceki tecrübeler de bunu gösteriyor. Oradan Eskişehir’e ulaşmak daha kolaydır. Zafer Havaalanı’nı birazcık daha canlandıracağız derken 2 tane atıl havaalanımız olma tehlikesi var. Bu hesabın iyi yapılması lazım.

SEÇİM GELİYOR

Havalimanı problemi ile ilgili 6 bakan ile görüşme yapıldığını belirten Avcı, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

*Çeşitli zamanlarda bu mevzular muhataplarına iletildi. Bunu bir tek Eskişehir’in problemi olarak değil, şunu söylemek istedim: Geçtiğimiz günlerde Çanakkale Köprüsü’nün açılışı yapılmış oldu. Ben Eskişehir’de göğsümü gere gere tanıtımını yapamayacağım.

*Çanakkale Köprümüzü anlatamayacağım. Oldukca güzel fakat yurttaş bana soracaktır; bizim Kırka Yolu ne olacak, Alpu Yolu ne olacak diyecek. Lütfen, bakın seçim de geliyor, bizim bu sizin için oldukca bir şey gerektirmeyen projelerimizi öncelikli olarak hızlandıralım.

*Ulaştırma Bakanımız da yeniden bu tarz şeyleri not aldı. Ben sonrasında o gün toplantıdan sonrasında Binali Bey’e dedim ki, Zafer Havalimanı meselesini, Hasan Polatkan Havalimanı meselesini tekrar anlatayım size. Bundan dolayı iş ciddiye binmeye başladı. Orada baş başa bir görüşme yaptık.

*Ekonomik olarak da siyasal olarak da sonucu olacağını bir kere daha hatırlattım. 22 Mart’ta da Hasan Polatkan Havaalanı’na inilmeyecek diye yazı yazıldığını öğrendim. Bir an ilkin Bakan’ı aradım. Bu iş sıkıntıya girecek dedim.

ULAŞTIRMA BAKANI İLE GÖRÜŞECEĞİZ

Basın toplantısında milletvekili Avcıya, CHPli milletvekillerinin beraber hareket etme istekleri hatırlatılmasına karşın Avcı şunları söylemiş oldu:

*Yarın Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ile görüşeceğiz. Eskişehir milletvekilleri olarak Ulaştırma Bakanımızla bir görüşmede tüm ayrıntılarıyla konuşacağız ve bir çözüm üreteceğiz. Havaalanı kapatıldı şeyine girmeden rasyonel argümanımızla gerekirse Cumhurbaşkanımızla konuşarak bir zemine oturtacağız.

*Şimdi diyeceksiniz ki, niçin şimdi haberimiz oluyor. Bazı şeyleri koridor diplomasisiyle, sessiz bir şekilde çözmek daha makuldür. Fakat iş bu kadar aleniyete dökülünce sizinle paylaşmak istedik. Bu gündemde bu kadar köpürtülmeseydi biz bunu sessiz bir şekilde daha kolay hallederdik diye düşünüyorum.

*Hasan Polatkan Havalimanından uçuşların tekrardan olacağına dair umudum var. Eskişehirin 7 milletvekili ile bakanla görüşmek zorunda değiliz. Ben tek başıma da gidip anlatabilirim. Emine Nur Günay da tek başına gidip, anlatabilir. AKPnin Eskişehir 3 milletvekili ve katılırsa MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak’ın iştirakı ile görüşeceğiz.

*Ben Ulaştırma Bakanından buluşma alırken dostlarım adına aldım, başkası adına alamam. CHP Eskişehir milletvekillerimiz beraber hareket etmek için beni aradı. Ben de kendilerine şimdilik bu şekilde görüşeceğimizi söyledim.

*Daha sonrasında beraber yapmamız ihtiyaç duyulan şeyler olursa beraber yapacağımızı ilettim. Buranın yolcusunu başka bir havalimanına yönlendirilmesinin doğru olmadığını ekonomik olarak da siyasal olarak da doğru olmadığını söylüyoruz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.