Hatay’da sahile denizanaları vurdu, ‘çok zehirli’ uyarısı yapıldı

Hatayın Samandağ ilçesi sahilinde görülen onlarca denizanası vatandaşlar tarafınca görüntülendi. Zehirli olduğu belirtilen denizanası vatandaşlar içinde paniğe niçin olurken, uzmanlar bu türden uzak durulması icap ettiğini kaydetti.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, son zamanlarda İskenderun Körfezi ve Samandağ sahilinde görülen ve adına Rhopilema Nomadica denilen göçmen denizanası türünün gerek halk sağlığı açısından gerekse balıkçı sağlığı açısından tehditler oluşturduğunu söylemiş oldu.

Bu mevzuda İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi olarak bir araştırma yaptıklarını söyleyen Turan, şu şekilde konuştu:

* Rhopilema Nomadica denilen göçmen denizanası türü, oldukça zehirli bir tür olup, gerek balıkçılar gerekse sahilde gezen yurttaşlarımız bunlardan uzak durmalıdır. Bilhassa denizanasının altında bulunan saçaklı yapılar oldukça zehir arz etmektedir ve bunlara dokunulduğu takdirde zehirlenmeye yol açmaktadır ve deride bu zehirden dolayı oluşan izler kolay kolay geçmemektedir.

* Ek olarak bunun yanında bu zehir kişide oldukça büyük ağrılar oluşturmaktadır. Bu tür denizlerimizde mevcud bir tür değildir. Daha sonradan iklim değişikliği ile beraber Süveyş Kanalı kanalıyla Akdenize giriş icra eden bir türdür. Geçen yıl bu tür, İsrail ve Lübnan kıyılarda büyük tehditler oluşturdu ve halk sağlığını ve balıkçı sağlığı büyük oranda tehdit etti. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir