Hammadde yok fabrikalar çürüyor

Ayçiçeği yağı bulmakta yaşanmış olan zorluklar ve fiyat artışları devam ederken, mevcut bitkisel yağ tesislerinin bir bölümünün hammadde yetersizliğinden kapalı olduğu belirlendi. Yozgat Genç İşadamları Derneği Başkanı Ayhan Çelik, Yerköy ilçesinde bulunan kendi ayçiçeği yağı fabrikasının da 10 senedir hammadde yetersizliği sebebiyle kapalı bulunduğunu, yurt genelinde 130 yapınak ile 200 civarında rafine tesisinin de benzer durumda bulunduğunu deklare etti. Türkiye’de ortalama 2 milyon ton sıvıyağ tüketildiğini, bunun sadece 400 bin tonunun Türkiye’de üretildiğini belirten Çelik, 1 milyon 600 bin tonunun ithal edildiğini kaydetti. Ziraat politikalarında verilen desteklemelerin ve taban fiyatların ekim döneminde yapılmasının tarımsal üretimde hareketlenmeyi sağlayacağını aktaran Çelik, şunları söylemiş oldu:

ÖNCEDEN AÇIKLANMALI

“Taban fiyatlar, ürüne verilecek destek sunar ekim süreci öncesinde duyuru edilirse üretici de hesabını ona bakılırsa yapmış olup, neyi ekip, neyi ekmeyeceğine karar verir. Türkiye’de ayçiçeği ihtiyacının daha fazlasını üretecek ziraat alanımız var.”

Rusya ve Ukrayna ham yağ satıyorlar

Atıl kalan tesisler için hammadde sağlanarak probleminin çözüleceğini ifade eden Ayhan Çelik, ayçiçeğinin hem sulu hem de kıraç arazide üretilebileceğini, böylece dışa bağımlılığın azalacağını dile getirdi. Çelik, “Ukrayna ve Rusya’dan daha önceleri bir tek ayçiçeği alınıyordu, bizim fabrikalar da çalışıyordu. Rusya ve Ukrayna’ya ham yağ tesisleri kuruldu. Şimdi işlenmiş bitkisel yağ ithal ediyoruz” dedi.

Ekonomik sıkıntıya düşen fabrikalara kredi verilmiyor

Kredi Güvence Fonu’nun 60 milyar lira kredi kullandıracağını söyleyen Ayhan Çelik, sadece bunun kendilerine verilmediğini belirtti. Çelik, “Bankalara gittiğimiz süre ‘yapınak çalışıyor mu, etken ve pasifin var mı’ diye soruyorlar. Çalışan firmalara bankalar esasen kredi veriyor. Mühim olan Kredi Güvence Fonu’ndan faaliyette olmayan, ekonomik sıkıntıya düşmüş olanların tekrardan işletmeye açılması için kredi desteğinde bulunması. Devlet kefil oluyor fakat bankalar bu tesislere kredi vermiyor. Bana olanak verilsin, 500 kişiyi istihdam edeyim” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.