Halkın yüzde 89’u ev alana vatandaşlık verilmesini istemiyor

Türkiye’de vatandaşların ezici bir çoğunluğu ev satışı ile vatandaşlık verilmesine karşı. “Ev alan yabancılara vatandaşlık verilmesini doğru buluyor musunuz?” sorusunun yöneltildiği vatandaşların yüzde 89’u “Hayır” yanıtını verdi.  İstanbul Iktisat Araştırma tarafınca 5-11 Mayıs 2022 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 şahıs ile meydana getirilen araştırma, toplumda her 10 kişiden ortalama 9’unun yabancıların gayrimenkul satışı ile Türk vatandaşlığı elde etmesine karşı bulunduğunu orta- ya koydu. Vatandaşların yalnızca yüzde 11’i ev alan yabancılara vatandaşlık verilmesini doğru buluyor.

AKP’LİLER DE KARŞI

Bu sonuçlar 250 bin dolarlık ev alana aile boyu vatandaşlık veren düzenlemede rakamın 13 Haziran’da 400 bin dolara çıkarılacak olmasına karşın, halkın bu süreçten {hiç de} memnun olmadığını kanıtlıyor.  Araştırmada yanıtlar tercih edilen partiye gore de incelendi. Buna gore tüm seçmen gruplarında çoğunluk yabancıların gayrimenkul alarak vatandaşlık elde etmelerine karşı. CHP seçmeninin yüzde 95’inden fazlası bu görüşte. AKP seçmeninin ortalama yüzde 80’i ve MHP seçmeninin ortalama yüzde 87’si de yabancıların ev alarak yurttaş olmasına karşı.

Ev alması hayal olan ücretli kesim oldukca tepkili

Yabancılara ev satışının, arz sıkıntısı yaşanmış olan emlak piyasasında tutarları daha da şişirdiği ve bu süreçte ücretli kesimin ev almasının artık neredeyse olanaksız hale geldiği biliniyor. Bu paralelde araştırmada, ev alan yabancılara vatandaşlık verilmesini doğru bulanların oranının en düşük olduğu grup ücretli {özel sektör} çalışanları oldu. Araştırmada, yabancıya gayrimenkul satışını teşvik edici yasal düzenlemeler yapılmasının doğru bulunup bulunmadığı da soruldu. Buna yüzde 84, “Doğru bulmuyorum” yanıtı verdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.