Halkın yüzde 82’si ekonomi kötü diyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan durumu ‘alım gücümüz bir parça düşmüş olabilir’ sözleri ile tanımladı sadece Türkiye vatandaşlarının oldukca büyük bir kısmı ekonominin fena durumda bulunduğunun bilincinde. Ipsos’un global ‘kaygı’ araştırmasının detaylarında  “Ülkenizin ekonomisini iyi mi tanımlarsınız, iyi mi fena mü?” sorusuna Türkiye’den iştirakçilerin yüzde 82’si, “Fena” yanıtı verdi.

EN KÖTÜ 5’İNCİYİZ

25 Mart-3 Nisan içinde 27 ülkede toplam 19 bin şahıs ile görüşülerek meydana getirilen araştırmada Türkiye bu sonuçla, Arjantin, Peru, Japonya ve Kolombiya’dan sonrasında halkı en oldukca ekonominin fena bulunduğunu düşünen 5’inci ülke durumunda. Global averajda insanların yüzde 35’i ülkelerinin ekonomisinin iyi durumda bulunduğunu söylerken, Türkiye’de bu oran bir tek yüzde 18. Mesela Türkiye’yi kıskandığı iddia edilen Almanya’da halkın yüzde 54’ü devletlerinde ekonominin iyi durumda bulunduğunu belirtiyor.

YANLIŞ ROTADAYIZ

Araştırmada “Size gore ülkeniz doğru yöne mi yanlış yöne mi aşama kaydediyor?” sorusuna global averajda insanların yüzde 63’ü “Yanlış yöne gidiyoruz” diye cevap verdi. Türkiye’de ise bu oran oldukca daha yüksek. Araştırmaya Türkiye’den iştirakçilerin verdiği yanıtlara gore halkın yüzde 78’i ülkenin yanlış yöne gittiğini düşünüyor. Bu oranla 27 ülke içinde vatandaşlarının gidilen yönü minimum desteklediği Peru, Arjantin ve Kolombiya’dan sonrasında 4’üncü ülkeyiz.

En büyük dert enflasyon ve yoksulluk

Araştırma Türk halkının en büyük derdinin enflasyon ve yoksulluk bulunduğunu ortaya koyuyor. Türkiye vatandaşlarının yüzde 58’i Nisan 2022 tarihindeki araştırmada “En mühim endişeniz nedir” sorusuna “Enflasyon” yanıtı verdi. Bu oranla Türkiye Arjantin’den sonrasında ikinci en oldukca enflasyon endişesi yaşanmış olan ülke. Türkiye vatandaşlarının yüzde 39’u da en mühim kaygı olarak “Yoksulluk ve gelir dağılımı eşitsizliği”ni işaret etti. Bu yaşamsal kaygılardan sıra kalmayınca, iklim krizine dair endişede Türkiye yüzde 8 ile en düşük seviyelerden birinde kaldı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.