Halk maske kararını erken buluyor

Kamera: Sinan TUNÇ

Sıhhat Bakanlığının açıklamış olduğu 2 Mart 2022 Çarşamba gününün corona virüsü tablosuna bakılırsa son 24 saatte 38 bin 283 yeni olay tespit edildi, 180 şahıs yaşamını yitirdi.

Türkiye’deki corona vakalarında Omicron tesiri sürerken Bilim Kurulu, salgınla mücadelede gelinen son nokta ve kısıtlamaları tekrardan değerlendirdi.

Önceki akşam, salgın sürecinin yeni yol haritasının belirlendiği toplantı sonrası izahat icra eden Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, maske zorunluluğunun kaldırıldığını duyurdu.

Koca, 1.Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz. 2.Kapalı ortamda havalandırma yeterliyse ve mesafe var ise maske takmak artık koşul değil. 3. Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ve kuruluşta HES kodu kontrolü yapılamayacak. 4. Hastalık belirtesi olmayan kişilerden kontrol istenmeyecek. 5. Okullarda 2 olay çıkması halinde sınıfın kapatılması şeklindeki uygulamaya gerek görülmemektedir. Pozitif çıkan talebe izole edilecek ve eğitim devam edecek kararlarını deklare etti.

Bu açıklamadan sonrasında sokakta yaptığımız gözlemlere bakılırsa bir çok şahıs maskesini takmaya devam ediyor.

Konuştuğumuz vatandaşlar ise maske zorunluluğunun kaldırılmasının erken bir karar bulunduğunu belirterek, salgın bitene kadar maske takmaya devam edeceğini söylüyor.

SÖZCÜ muhabiri, İstanbul Mecidiyeköyde vatandaşa mikrofon uzattı, Maske yasağı ile ilgili son kararları iyi mi buluyorsunuz? diye sordu. Verilen yanıtlar şu şekilde oldu:

MASKE OLMADAN SALGININ YAYILIMINI NASIL ÖNLEYECEKSİNİZ?

Mehmet İyidoğan: Bu mikrop bugüne dek kaç binlerce kişiyi öldürdü. Metroda, metrobüste insanları görüyorsunuz, birbirine yapışık vaziyette seyahat yapıyor. Eğer salgın devam ediyorsa maske olmadan iyi mi önleyeceksin? Hastalık bitti diye değil de ekonomik gerekçelerle bu kararın alındığını düşünüyorum. Fakat bakıyorsun hala her gün 200-300 şahıs ölüyor. Onların gözünde insanların kıymeti yok benzer biçimde; bana o şekilde geliyor yurttaş olarak

İKİLEMDE BIRAKILAN NOKTALAR VAR

Gencer Furkan Işık: İnsanların açık alanda maske kullanma düzeyinin son dönemde daha azca bulunduğunu görmeye başlamıştık. Avrupada da bu tip örnekleri var bunun. O nedenle beklenen bir kararmış oldu bu. Fakat ikilemde bırakılan bir nokta var. Birazcık bizim yorumumuza bırakılıyor aslına bakarsak bu mevzu. Yeteri kadar havalandırılmış bir alanda maske takmak mecburi değil fakat kime bakılırsa yeteri kadar havalandırılmış? Bana bakılırsa her yer güzel havalandırılmış olabilir, o vakit maske takmıyorum. Yanımdaki şahıs rahatsız olacak. Birazcık sürüncemede bırakılan bir süreç. Daha netleştirilmesi lazım. Ben kapalı alanlarda maske takmaya devam edeceğim.

SALGIN DEVAM ETTİĞİ SÜRECE MASKE TAKILMALI BENCE

Ahmet Orhan Türkdönmez: Oldukça gereksiz bir karar. Ben daha 2 gün ilkin Covidi atlattım. Salgın hala devam etmiş olduğu sürece maske takılmalı bence. Yanlış bir karar bulunduğunu düşünüyorum. Zorunluluk kalksa dahi maske takmaya devam edeceğim. Şundan dolayı koah hastasıyım.

VAKA SAYILARINA BAKTIĞIMIZDA BENCE BUNA HAZIR DEĞİLİZ

İsmini vermek istemeyen yurttaş: Ben şu anki sıhhat standartlarımızın buna uygun bulunduğunu düşünmüyorum. Bence erken alınan bir karar. Şu anki olay sayılarına bakıldığında buna hazır olmadığımızı düşünüyorum.

HASTALIK HALA DEVAM EDİYOR

Hünkar Çakmak: Bence erken alınmış bir karar. Ben maske takmaya devam edeceğim. Şundan dolayı hemen hemen net olarak salgın bitmedi, hastalık devam ediyor. Bu erken alınan bir karar diye düşünüyorum.

BU KARARI ERKEN BULUYORUM

Arafat Öztürk: Ben bu sonucu erken buluyorum. Bence zorunluluk bir süre daha devam etmeliydi. Ben maske takmaya devam edeceğim.

KAPALI ALANDA MASKE KULLANIMI HALA ŞART OLMALI

Nihat Karakaş: Ben ailemi korumak için takmak mecburiyetindeyim. Ben hastalığı geçirdim, onlar geçirmesin. Şundan dolayı hakkaten fazlaca fena bir şey. İlk 5 gün yataktan bile kalkamadım. Akrabalarım de geçirmesin diye zorunlu tedbir alıyorum. Kapalı alanda maske kullanımı hala koşul olmalı bence.

KORKTUĞUM İÇİN TAKMAYA DEVAM EDECEĞİM

İsmini vermek istemeyen yurttaş: Ben gene de takmaya devam edeceğim. Korkuyorum şundan dolayı. Bir ihtimal bir çok şahıs de 1-2 yıl daha takmaya devam eder. Şundan dolayı salgın korkusu milletin içine sinmiş durumda.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.