Haftalar sonra açılan Moskova Borsası nasıl yükseldi?

Rusyada haftalar sonrasında oluşturulan Moskova Borsasında dün yükseliş yaşanırken bugün ticaretin ikinci gününde kazançların bir kısmı silindi. Yabancıların satış yapmasının yasak olduğu işlemlerde yerli bireysel yatırımcıların hisse senedine yönelik ilgisi dün meydana gelen yükselişte etkili oldu.

Rusyanın Ukraynayı işgalinin arkasından rublenin değerinin sert düşmesi ve Moskova Borsasının çökmesinin yanında batının getirmiş olduğu finansal yaptırımların arkasından yabancıların hızla ülkeyi terk etmesiyle beraber borsada işlemler ikinci bir emre kadar kapatılmıştı.

Rus hükümeti, dün yabancıların mahalli hisse senetlerinden çıkmasına yasak koyarak ve açığa satış yasağı şeklinde önlemler getirerek borsayı 1 ay sonrasında tekrardan açtı.

İLK GÜNDE DİKKAT ÇEKEN YÜKSELİŞ

Ukrayna işgalinin ilk gününde borsada yüzde 33lük düşüş gerçekleşmişti. Dün yine işleme oluşturulan Moskova Borsasında Rus hisselerini ruble değerleri ile listeleyen MOEX endeksinde günlük yükseliş bir ara yüzde 11’i aştı. Bugün ise borsada yüzde 3 civarında bir düşüş gerçekleşti.

MOEX endeksinde şuanda 33 hisse işlem görürken enerji devi Gazprom, petrol üreticisi Lukoil ve dev banka Sberbank dün kıymeti en oldukca firmalar oldu.

Bazı piyasa katılımcıları, satış yapması kısıtlanan yabancıların Rus borsasındaki hisselerin yarısından fazlasını elinde bulundurduğunu belirtiyor. Rus şirketlerinin ülke haricinde işlem görmeleri için çıkarılan küresel tevdi makbuzları da işlemlere kapatılıp küresel endekslerden çıkarılmadan ilkin yüzde 95 kıymet kaybetmişti.

BİREYSEL YATIRIMCI AKINI

Yabancıların satış yapması yasak olduğundan bu durum borsadaki düşüşü sınırladı. Bazı uzmanlar Moskova Borsasında hisse senedi ticaretinin kısmi olarak tekrardan başlamasının gerçek bir piyasa işlemi olmadığı görüşünde.

Sadece bazı mahalli yatırımcıların enflasyon riskinden korunma amacıyla hisse satın almış olduğu ve Moskova Borsasının dün meydana gelen işlem hacminde bireysel yatırımcıların payının yüzde 58 olduğu belirtiliyor.

YABANCILARA SATIŞ YASAĞI ETKİLİ OLDU

Yabancılara getirilen satış yasağı, mahalli borsayı daha derin bir bozgundan korudu. Ülkede ticari riski olan Avrupalı ​​şirketlerin, harp risklerinin artması ve Rus şirketlerinin küresel mevduat gelirlerinin durdurulmasıyla beraber 100 milyar dolardan fazla kaybetmiş olduğu tahmin ediliyor.

Mevzu ile ilgili Financial Timesda yer edinen bir değerlendirmede de yüksek enflasyonla savaşım edilen ülkelerdeki borsalarda bazen hisse senetlerinin mahalli halk tarafınca bir enflasyondan korunma aracı olarak görüldüğü açıklandı.

TÜRKİYEDE DE AYNISI OLMUŞTU

Rublenin sert düşmesi ve yabancı şirketlerin üretim tesisleriyle beraber ülkeden çekilmesinin yarattığı ekonomik problemler Rusyada yüksek enflasyonu da bununla beraber getiriyor. Bu da insanların birikimlerini korumak için başka araçlara yönelmesi demek .

Gazetede yer edinen değerlendirmede Türkiyede de hisse senetlerinin hiperenflasyonlu piyasada bir sığınak olarak kullanıldığı açıklandı. Türkiyede BIST 100 endeksinin son iki yılda TL bazında yüzde 144 yükseldiği sadece dolar bazında yükselişin oldukca daha azca olduğu hatırlatıldı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.