Güney Osetya, Rusya’ya katılmak için referandum düzenleyecek

Gürcistandan tek taraflı bağımsızlığını duyuru eden Cenup Osetya Cumhuriyetinin Başkanı Anatoli Bibilov, Rusya’ya katılmak için kısa sürede referandum düzenleyeceklerini deklare etti. Bibilov, Rusya’daki iktidar partisi Birleşik Rusyanın internet sayfasında gösterilen açıklamasında, Rusya ile birleşmenin stratejik hedefleri bulunduğunu belirterek Buna uygun hukuki adımları yakın bir zamanda atacağız ifadesini kullandı.

Birleşik Rusya partisinden milletvekili Andrey Klimov da TASS haber ajansına yapmış olduğu açıklamada referandum kabul edilir edilmez Rusya’nın Cenup Osetya’yı topraklarına katmaya hazır bulunduğunu söylemiş oldu.

Bu adımın Ukraynadaki harp sürerken yeni bir krizin fitilini ateşlemesi ve Rusya ile Batılı ülkeler içinde gerilimi daha da tırmandırması planlanıyor.

RUSYA, GÜRCİSTANA DA ASKER GÖNDERMİŞTİ

Rusya ile Gürcistan içinde 2008de Cenup Osetya Savaşı olarak malum çatışmalar yaşanmış, Rusyanın askeri müdahalesi sonrasında Moskova’nın desteklediği Abhazya ve Cenup Osetya bölgeleri Gürcistandan tek taraflı bağımsızlık duyuru etmişti. Rusya, 2008de bu iki bölgenin bağımsızlığını tanırken, Gürcistan buna karşılık Rusya ile diplomatik ilişkileri kesmişti.

ABD ve Avrupa Birliği, Rusya’nın Cenup Osetya’daki varlığının Gürcistan’ın egemenliğine aykırı bulunduğunu belirtiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen ay Ukrayna’nın doğusundaki Moskova destekli Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinin tek taraflı bağımsızlığını tanıyarak ülkeye askeri operasyon başlattı. Rusya, 2014’te de Ukrayna’ya bağlı Kırım’ı Rusya’ya iştirakı onaylayan referandum sonrasında ilhak etmişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir