Günde sadece 3 saniye spor, kas yapmanızı sağlıyor

The Timesın haberine gore, Japonyadaki Nigata Sıhhat ve Refah Üniversitesi ile Avustralyadaki Edith Cowan Üniversitesinden araştırmacıların oluşturduğu bir ekip, hanım ve erkeklerden oluşan 39 kişilik bir grubu inceledi. Sıhhatli fakat hareketsiz bir yaşam devam eden katılımcılardan, bir ay süresince her gün, 3 saniye benzer biçimde şaşırtıcı derecede kısa süreyle kol güçlendirme egzersizi yapmaları istendi. Hareketin tekdüzeliğini ölçümlemek için hususi bir alet kullanıldı.

Grup, tam dört hafta süresince pazartesiden cumaya bu üç saniyelik günlük egzersizlerine devam etti. 20 seans tamamlandı ve bir ay devam eden denemede toplam kas kasılma süresi
60 saniye oldu. Katılımcılar, bu süre süresince başka hiçbir egzersiz yapmadılar.

SONUÇLAR ÇOK ÇARPICI

Araştırmacılar, üç saniyelik antrenmanların etkilerini değerlendirdiklerinde elde ettikleri sonuçlar etkileyiciydi. Scandinavian Journal of Medicine Science in Sportsta yer edinen çalışmada, tüm iştirakçilerin kol kaslarında yüzde 6 ile 11,5 aralığında güçlenme görüldü. Araştırmanın başındaki isim Profesör Ken Nosaka, İnsanlar kaslarını geliştirmek ve egzersiz yapmak için fazlaca süre harcamak icap ettiğini düşünüyor, sadece durum bu şekilde değil. Emek verme sonuçlarımız, fazlaca azca oranda egzersizin, hatta dört haftada 60 saniyenin bile, kas enerjisini artırabileceğini ve her kas kasılmasının mühim bulunduğunu gösteriyor dedi.

Nosaka, sıfırdan bir kuvvet antrenmanına süregelen insanlarda güçlenme görüldüğü kanıtlansa da, bunu sürdürmek ve iyileştirmek için giderek artan bir yoğunluk ve sürenin de lüzumlu olacağını söylüyor. Öyleki olsa bile, bu araştırma, geçmişte direnç eğitimi almış kişiler için iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir. Yetişkinlerin bacaklar, kalçalar, sırt, karın, göğüs, omuzlar ve kollar benzer biçimde tüm büyük kas gruplarını çalıştıran güçlendirme aktivitelerini haftada minimum iki gün yapmaları gerekiyor diye de ekledi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.