Google’dan tacizle mücadele için yeni araç

Rahatsız etme Yöneticisi olarak adlandırılan özellik, Googleın Jigsawı tarafınca Twitter ile ortaklaşa geliştirildi ve bilhassa tanınmış, meşhur bayanların karşılaşmış olduğu rahatsızlık problemlerine odaklandı. Jigsaw, Bu hızla gelişen teknolojinin, bilhassa hanım gazeteciler, aktivistler, politikacılar ve çevrimiçi ortamda orantısız olarak çevrimiçi tacize maruz kalan insanlara destek olmasını amaçlıyoruz dedi.

2021den bir UNESCO araştırması, dört hanım muhabirden ortalama üçünün çevrimiçi dünyada fena niyetli olarak hedef alındığını gösterdi. Rapor, ırkçılık, dini bağnazlık, homofobi ve öteki ayrımcılık biçimleri ile birleşen hanım düşmanlığının halka açık hanımefendileri tehdit etmek için kullanıldığını altını çizdi.

Google geliştirdiği bu teknoloji ile linç, nefret söylemi şeklinde çevrimiçi hanıma yönelik sertliği engellemeyi hedefliyor.

Jigsaw; Afrika Yasası, Avrupa Hanım Lobisi, Feminist İnternet, Glitch, Internasyonal Gazeteciler Merkezi, Online SOS, PEN America, Right To Be dahil olmak suretiyle gazetecilik ve insan hakları alanındaki uzmanların görüşlerini aldığını söylüyor.

Ek olarak geliştiriciler ve sivil cemiyet kuruluşları da Githubdaki koda ücretsiz bir şekilde erişebiliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir