Google’dan Android kullanıcılarına uyarı: Virüse dikkat

Android kullanıcıları, yeni bir casus yazılım riski altındalar. Googleın tehdit çözümleme grubu, dünyanın dört bir tarafındaki Android cihazlarının Şimal Makedonyada Cytrox adlı bir şirket tarafınca geliştirilen casus yazılım tarafınca hedef alındığını söylemiş oldu.

Virüs gizlice e-postalara giriyor, ses kaydedebiliyor, uygulamaları gizleyebiliyor ve hatta oldukca daha fazlasını yapabiliyor. Kurbanlar, tehlikeli bağlantılara haiz e-posta mesajları alıyor. Bu düzmece URLlerden biri tıklanırsa, Alien adlı bir Android virüsü yükleyen bir internet sayfasına yönlendiriyor. Peşinden da bilişim suçlularının ve hükümetlerin casusluk yapmak için kullanılabileceği Predator adlı bir yazılım yüklüyor.

Google bir raporda, yazılımın Mısır, Ermenistan, Yunanistan, Madagaskar, Sırbistan, İspanya ve Endonezyadaki hükümet destekli kişiler tarafınca kullanıldığını iddia etti.

Google, bu virüsün daha çok insanı hedeflemesini önlemeye destek olmak için Google Chrome ve Androiddeki güvenlik açıklarını yamaladığını söylüyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir