Golf sahalarını imara açtılar, 1250 ağacı kesip golf saha yapacaklar

Demirören Grubu’nun kredi borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na geçen İstanbul Eyüpsultan’da bulunan Kemer Country’deki golf sahalarını yapılaşmaya açmak için 2018 senesinde süregelen süreçte yeni bir gelişme yaşandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın geçtiğimiz nisan ayında hususi spor alanı fonksiyonundaki 358 bin metrekarelik golf sahasını konut imarına açan, alanın 232 bin metrekaresine yükseklikleri 3-5 kat içinde değişen villa, rezidans ve AVM inşa edilmesini öngören planlarına karşı site sakinleri tarafınca oluşturulan dava sonuçlanmadan arazide inşaat için hazırlıklar başladı.

6 GOLF SAHASI 20 HAZİRAN’DA KAPATILDI

Demirören grubunun araziyi devrettikten sonrasında da kiralayarak işletmeye devam etmiş olduğu konut imarına oluşturulan alanda bulunan 6 golf sahası, 20 Haziran itibariyle kapatıldı. Kemer Country Club Yönetimi, Kemerköy Sitesi sakinlerine gönderilmiş olduğu duyuruda “20 Haziran’dan itibaren belli bir süre 12 çukur olarak hizmet verecek en kısa sürede 18 çukura tamamlanacaktır. 6 çukurun kulüp sınırları içine taşınması için lüzumlu emekler başlayacaktır” dedi.

GOLF SAHALARI, BELGRAD ORMANINA TAŞINACAK

Golf sahalarının internasyonal standarda gore 18 çukur olması gerekiyor. Bundan dolayı kapatılan 6 çukurun, Kemer Country Club’ın bulunmuş olduğu ve 12 golf sahasının hala işler halde olduğu 1991 senesinde Kemer Yapı ve Gezim A.Ş’ye tahsis edilen ortalama 2 milyon metrekarelik Belgrad Ormanları’nın içindeki izinli alana taşınması gündemde.

İZİN 3 YIL ÖNCE ALINMIŞ

Demirören’e ilişik Kemer Yapı ve Gezim A.Ş’nin elinde, devrin Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafınca 25 Kasım 2019 tarihinde bu işlem için verilen onay bulunuyor. SÖZCÜ’nün ulaşmış olduğu bin 220 yataklı 4 yıldızlı otel ve 18 delikli golf sahası yapılması şartıyla meydana gelen tahsisin süresinin uzatılması için meydana getirilen başvuruya verilen bakanlık “oluru”nda dikkat çeken rakamlar yer aldı.  Öğrenci ilişkin İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü tarafınca meydana getirilen incelemede, orman alanı haricinde kalan 6 golf sahasının izin alanı içinde toplam 47 bin 219 metrekarelik alana taşınmasının talep edilmiş olduğu ve bu sahaların 3 kapalı ormanlık alan içinde kalmış olduğu açıklandı.

BİN 250 BİN AĞAÇ KESİLECEK UYARISI

Müdürlük talebin uygun görülmesi halinde tahmini bin 250 adede denk gelen 500 metreküp hacminin oldukça üstünde ağaç kesileceği, bu durumun orman-halk ilişkileri açısından ve civarındaki yoğun yerleşim alanlarından şikayetlere mevzu olmasının kaçınılmaz olacağı uyarısında bulunmuş oldu. Uyarılara karşın bin 220 yataklı 4 yıldızlı otel ile 6 tane golf deliği alanı için projenin kabulü uygun bulunmuş oldu. “İlave tesis oluru” 25 Kasım 2019 tarihinde bakan Bekir Pakdemirli tarafınca imzalandı. Bugünlerde de kapatılan golf sahalarının çukurlarının çevresindeki hususi çimenler Kemer Country Club tarafınca sökülmeye başladı. Arazide zemin etüt çalışmalarının da başladığı öğrenildi.

SEDAT PEKER DE GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Organize kabahat örgütü lideri Sedat Peker’in de imara açılacağını söylediği araziler, 1 milyar 118 milyon 330 bin lira ve 300 milyon dolarlık kredi karşılığından ipotek ettirilmişti. Demirören kredi borcunu ödemeyince arazi Ziraat Bankası’na geçti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.