Gezi Direnişi eylemi: ‘Sürtük’ değiliz, halkız

Özgecan Aslan Sulh Meydanı’nda bir araya gelen Mersin Emek Demokrasi Platformu bileşenleri “Seyahat şehitleri onurumuzdur” ve “Karanlık gider Seyahat kalır, tamamımız oradaydık” afişleri taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Seyahat eylemlerine katılan yurttaşlara “sürtük” diyerek hakaret etmesini eylemciler unutmadı. Eyleme katılan hanımefendiler, “Sürtük değiliz, halkız” yazılı pankart açarak tepkilerini dile getirdi. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına hazırlanan bildiriyi Genel-İş Şube Başkanı Kemal Göksoy okudu.

“BARIŞÇIL DİRENİŞİN TARİHSEL VE MEŞRU GERÇEKLİĞİ ISRARLA ÇARPITILDI”

Seyahat Direnişimizin 9.ncu yıl dönümü için bir araya geldiklerini belirten Göksoy,  eylemin, anayasal bir zeminde gerçekleştiği yargı kararlarıyla iki kez tescil edilmesine karşın, hukuka ve gerçeğe aykırı, tümüyle mesnetsiz iddialarla, geçtiğimiz ay içinde mahkumiyetle sonuçlandığını hatırlattı.

Toplumsal muhalefetin en temel hak ve taleplerinin kabahat unsuru şeklinde gösterildiğine vurgu icra eden Başkan Gürsoy, “Barışçıl direnişin tarihsel ve meşru gerçekliği ısrarla çarpıtıldı ve tamamen siyasal bir kararla Osman Kavala yaşam boyu hapse, öteki arkadaşlarımız 18 yıl hapse mahkûm edildiler” dedi.

image small

“BARIŞÇIL VE HAKLI TEPKİNİN ADIDIR”

“Niyetinizi ve korkularınızı biliyor, bu boşuna çabalarınızı reddediyoruz!” diyen Göksoy, “Şundan dolayı Seyahat’yi yaşadık, biliyoruz! Seyahat, bu ülke tarihinin en demokratik, en barışçıl, en yaratıcı, en katılımcı, en kapsayıcı, en kitlesel hareketidir. Hep beraber konuşup karar vermenin, fikri ve yaşamı paylaşmanın, yaşama her boyutu ile haiz çıkmanın duvar yazısı olmuş halidir. Ölümcül polis şiddetine karşı her şehirde yankılanan barışçıl ve haklı tepkinin adıdır” diye konuştu.

“ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Seyahat’nin tüm renklerinin,  parklarına ve meydanlarına sahiplenmek için barışçıl bir halde çarpıcı söz atarak, şarkı söyleyerek sokağa çıktıklarını vurgulayan Göksoy, şöyleki devam etti:

*Seyahat’nin haksızlığa, adaletsizliğe, keyfiliğe, dayatmaya, baskıya karşı direnmenin adı olduğu, bir parktan tüm ülkeye ve dünyaya yankılanan kente, doğaya, yaşama haiz çıkanların hep bir ağızdan, bir arada söyledikleri şarkı bulunduğunu asla unutmayacağız.

*Sadece bu şarkıyı susturmak için iktidar sahiplerinden güç alan, hukuk ve kaide tanımaz polis şiddetinin yaşamlarımızı iyi mi kararttığını da unutmayacağız.

*Ethem Sarısülük ile Uygar Yıldırım’ı öldüren polis ve jandarma kurşunlarının, Ali İsmail’e yönelen ölümcül tekmelerin sahiplerinin, Abdullah Eli bol’i, Ahmet Atakan’ı, Berkin Elvan’ı yaşamdan koparan biber gazı fişeklerinin, Hasan Ferit’i vuran mafya bozuntularının ve Mehmet Ayvalıtaş’ı bizlerden alan pervasızlığın bu hukuksuzluktan güç aldığını biliyoruz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.