Gezi davasında karar günü

Seyahat davasında son duruşma 21 Şubat’ta yapılmış, daha ilkin Çarşı davası ile birleştirilen Seyahat davasının bu davayla ayrılmasına karar verilmişti.

Bu kararın arkasından savcılık, 4 Mart’ta Seyahat davası ile ilgili esas ile alakalı mütalaasını deklare etti.

Savcı, Mücella Yapıcı ve tutuklu bulunan Osman Kavala hakkında ‘cebir ve sertlik kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya girişim’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. Öteki sanıklar Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin de ‘cebir ve sertlik kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım etme’ suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmalarını istedi.

İKİ KERE BERAAT ETMİŞLERDİ

Seyahat davasında yargılanan sanıklar 2015’te beraat etmiş, arkasından 2019’da bir dava daha açılmıştı.

Aynı sanıklar, bu davada da beraat etmelerine karşın savcılık karara itiraz etti ve davanın tekrardan görülmesi kararlaştırıldı.

Dava tekrardan görüşülmeye başlandı ve Çarşı grubu üyelerinin yargılandığı dava ile birleştirildi.

Birleştirme sonucuna avukatlar tarafınca itiraz edilse de dört duruşma yapılmış oldu ve sonucunda, 21 Şubat’taki son duruşmada bu iki davanın ayrılmasına hükmedildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.