Gezi Davası tutuklularına meslektaşları sahip çıktı

Seyahat Davası tutuklamalarına karşı TMMOB tarafınca İstanbul’da fiil düzenlendi. Meydana getirilen açıklamada, “Seyahat direnişini, Seyahat davasında ceza alan arkadaşlarımızı, uğruna bedeller ödediğimiz değerlerimizi, kamusal faydayı ve meslektaşlarımızın haklarını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Gezi Davası tutuklularına meslektaşları sahip çıktı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) 14 Mayıs’ta başlatmış olduğu “Seyahat’ye Emeğimize ve Mesleğimize Haiz Çıkıyoruz” yürüyüşü, 25 ilden sonrasında bugün İstanbul’da sonlandı. TMMOB üyeleri, Kadıköy İskele Meydanı’nda düzenlemiş olduğu eylemde “Seyahat tutukluları özgür bırakılsın” haykırışında bulunmuş oldu.

image small

“MAHKUMİYET KARARLARI ÇARESİZLİĞİN DIŞA VURUMU”

Aralarında TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mücella Yapıcı, Kent Plancıları Odası İstanbul Şubesinin eski başkanı Tayfun Kahraman ve Mimarlar Odasının Hukuk Müşaviri Can Atalay’ın da bulunmuş olduğu meslektaşlarına verilen cezalara tepki gösteren TMMOB, “Mahkumiyet kararları iktidarın çaresizliğinin dışa vurumudur” açıklamasında bulunmuş oldu.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Güvenilir Koramaz, basın açıklamasında “Arkadaşlarımıza verilen cezalar, hukukun gereği olarak değil, iktidarın toplumsal muhalefeti cezalandırma ve sindirme siyasetinin sonucu olarak verilmiştir” dedi.

image small

“MESLEKTAŞLARIMIZIN HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Koramaz, “Siyasal iktidarın arkadaşlarımız nezdinde cezalandırmak istediği Seyahat direnişi olmasıyla birlikte, parkına, şehrine, doğasına, evveliyatına sahiplenen mühendis, mimar ve kent plancılarıdır. Siyasal iktidarın cezalandırmak istediği, mesleki bilgisini halktan yanan kullanan kamucu mühendis, mimar, kent plancılarının mücadelesidir; TMMOB ve bağlı odalarının onurlu savaşım geleneğidir” ifadelerini kullandı.

İktidara, “Hukuku ve yargı organlarını siyasal çıkarlarınız doğrultusunda kullanmaya çabalamayın” diye seslenen Koramaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Buradan bununla birlikte yargı organlarına ve yargıçlara sesleniyoruz: Kararlarınızı iktidarın gereksinimlerine nazaran değil, hukukun evrensel ilkelerine nazaran verin. Asla kimsenin bu ülkeye, bu halka bu denli fenalık halletmeye, bu denli acı çektirmeye hakkı yok. Fakat bilin ki iktidar zorbalığına bugüne dek asla boyun eğmedik, bundan sonrasında da asla boyun eğmeyeceğiz. Seyahat direnişini, Seyahat davasında ceza alan arkadaşlarımızı, uğruna bedeller ödediğimiz değerlerimizi, kamusal faydayı ve meslektaşlarımızın haklarını savunmaya devam edeceğiz.”

“DİMDİK DURUYORUZ”

Seyahat Davası’nda tutuklanan Tayfun Kahraman’ın mesajını eşi Meriç Demir Kahraman okudu. Mesajda Tayfun Kahraman’ın şu ifadeleri içeriyor:

*Türkiye demokrasisine, kardeşliğimize ve cumhuriyetimize haiz çıktığınız, adaletsizliğe karşı birer nefer olduğunuz için hepinize fazlaca teşekkür ederim. Bizlere karşı uygulanan adaletsizlik ile bir kez daha gördük ki, örgütlülüğümüz ve TMMOB çatısı altında bu ülkenin mühendis, mimar ve kent plancılarının verdikleri savaşım fazlaca değerlidir.

*Bugün bizlere düşen vazife örgütlülüğümüzü güçlendirmek, adaletsizliğe karşı tek vücut olmaktır. Biz, kentimize, doğamıza, ülkemize haiz çıktığımız ve ağaçlarımıza sarıldığımız için bugün siz değerli üyelerimizin yanında değiliz.

*Tecritte, cezaevlerindeyiz. Haklılığımıza olan inancımız, dışarıdan her yurttaş ve sizlerden gelen destek sonucu yükselen gücümüz ile dimdik duruyoruz. Umudunuzu asla fakat asla kaybetmeyin. Elbet bu karanlığı hep beraber yan yana durarak, mücadelemizi yükselterek aydınlatacağız.

Avrupa Konseyi raportörlerinden Gezi davası açıklaması İlginizi Çekebilir Avrupa Konseyi raportörlerinden Seyahat davası açıklaması 158 şairden Gezi Davası kararlarına karşı bildiri İlginizi Çekebilir 158 şairden Seyahat Davası kararlarına karşı bildiri

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir