Gezi Davası duruşmasında karar çıktı

Seyahat davası karar duruşmasının ikinci oturumu İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

image small

Son sözleri sorulan sanıklar şunları söylemiş oldu;

Ali Hakan Altınay: Beraatimi isterim

Mücella Yapıcı: Son sözüm bulunduğunu düşünmüyorum. Fakat şöyleki bir şey diyeceğim, ben 50 senelik meslek insanıyım. Olabildiğince aydın olmaya çalıştım hiçbir süre şiddetten yana olmadım ve cemiyet yararına mesleğimi onurla yürüttüm. Bugüne dek tek bir çocuğuma, etrafıma haram lokma yedirmedim. Hırsızlık, yolsuzluk yapmadım. Mesleğimi yalnız ilkeler doğrultusunda yaptım ve bu yaşamdan onur duyuyorum. Aynı onuru benim yaşıma ulaşınca sizin de yaşamanızı arzuluyorum.

Çiğdem Mater Utku: 2018 kasımından beri karşı karşıya olduğumuz dava, iddianameler, mütalaalar, her şey, gerçek olmayan şeyler içeriyor. Aksini kolayca kanıtlama ettik, gerçekmiş benzer biçimde sunmaktan çekinmediniz. Yargılanmayı esef verici buluyorum. Adlarımızın darbecilikle yan yana sayılmasını kabul etmiyorum. 2013 Seyahat’ye dair adaletten beklentim, protestolar esnasında öldürülen gençlerin peşine düşülmesiydi, olmadı.

Mine Özerden: Bakabilir misiniz acaba yüzüme mümkünse? Yürütmenin yargı üstündeki vesayetinin son bulmasını, güçlünün hukuku yerine hukukun gücünün galip gelmesini arzuluyorum.

Can Atalay: Bu bir son değil. Biz harama el uzatmadık, kul hakkı yemedik. Devleti kendi çıkarlarımız için kullanmadık. Kendi yandaşlarımızı varlıklı etmedik, kabahat işlemedik. Biz avukatlık, mimarlık, plancılık yaptık. Kendi hukukuna kendisi uymayanlara uymaları icap ettiğini anımsattık. İstemediklerinde ısrar ettik. Faaliyetin bir yargılama faaliyeti olmadığını üzülerek ifade ettim. Eğer mesele Seyahat direnişini sahiplenmekse sahipleniyoruz. Seyahat’nin bakiyesi her neyse biz onu taşıyoruz, onurla taşımaya çalışırız.

Tayfun Kahraman: Sözün bittiği yerdeyiz. Olmayan kabahat üstüne yargılanıyoruz. Seyahat hala İstanbulluların hizmetinde, Bölme’de yerini koruyor. Kim bilir İstanbul’da elde ettiğimiz tek kazanım budur. Müdafa hakkımızı bile kullanamadığımız bir sürecin içinden geçtik. Biz aslen muhalif olmaktan dolayı yargılanıyoruz. Aslolan yargılanma nedenimiz siyasal iktidara muhalif olmaktır. Yasal olarak ortada kabahat unsuru olmadığını biz beyanlarımızda açık şekilde ortaya koyduk. Hala daha burada sizin karşınızdayız ve sizin vicdanınıza seslenmek istiyoruz. Sizden beklentimiz emirle yürüyen bu davayı reddetmeniz.

Yiğit Ali Ekmekçi: Beraatimi isterim

Osman Kavala: Siyasal ve ideolojik saiklerle hazırlanan komplo teorileri yansız bir gözle vakaları incelenmesini nesnel değerlendirme yapılmasını engeller. Olguları gerçeklikten kopartıp onlara hazzı şekilde öznel anlamlar yükler. Aynen bu iddianamede ve mütalaada olduğu benzer biçimde. AİHM’in tutukluluğumun hak ihlali bulunduğunu ve tutuklulukta siyasal faktörlerin rol oynadığını tespit eden kararından sonrasında aleyhime sunulan delillerin hiçbirinin beni suçla ilişkilendirecek, makul kuşku yaratacak durumda olmadığını detaylı şekilde açıklamasından sonrasında, aynı kanıt olmayan deliller hakkımda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmesi hukuki bir vaka değildir. Hukuki bir hatayla açıklanamaz. Bu 2. iddianamede vurgulanan suçlar benzer biçimde yargı kullanılarak meydana getirilen suikast eylemidir.

image small

MAHKEME KARARINI AÇIKLADI

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, karar duruşmasında Osman Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Can Atalay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi, Tayfun Kahramana TCK 312’den yardım etme suçundan 18’er yıl hapis cezası verildi.

Kavala dışındakilerin de ek olarak tutuklanmasına karar verildi.

BERAAT KARARLARI BOZULMUŞTU

Seyahat Parkı eylemlerine ilişkin aralarında iş adamı Osman Kavala, gazeteci Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve oyuncu Mehmet Ali Alaboranın da bulunmuş olduğu 16 sanığın ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya girişim suçundan yargılandığı dava, 18 Şubat 2020de karara bağlanmıştı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tutuklu sanık Osman Kavalanın da aralarında olduğu 9 sanığın beraatına, firari sanıklar Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi ve Mehmet Ali Alaboranın ise dosyalarının ayrılmasına hükmetmişti. Savcılığın mahalli mahkemenin kararını istinafa taşımasının peşinden İstanbul Bölge Adalet sarayı 3. Ceza Dairesi 22 Ocak 2021de 9 sanık hakkında beraat kararını bozmuştu.

Bozma kararının peşinden İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Nisan 2021deki duruşmada bu dava ile yakalamalı sanıklar Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçinin dosyasının birleştirilmesine karar vermişti.

Bunun yanı sıra Osman Kavala ile eski CIA danışmanı Henri Barkeyin FETÖnün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin ‘Anayasayı ihlal ve ‘Devletin gizli saklı kalması ihtiyaç duyulan detayları, siyasal yada askeri casusluk maksadıyla temin etme suçlarından İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandıkları davanın Seyahat Parkı ana davasıyla birleştirilmesine karar verilmişti.

Öte taraftan Seyahat Parkı vakalarına ilişkin Beşiktaşın yandaş grubu Çarşı üyelerinin de aralarında bulunmuş olduğu 35 sanık hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince verilen karar Yargıtay tarafınca bozulmuştu.

YENİDEN AYRILDI

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Seyahat Parkı vakalarına ilişkin dava ile Çarşı davası içinde hukuki ve fiili bağlantı bulunduğunun belirtildiği kararda, teşkilat üyeliği suçunun özelliği nazara alınarak, her iki dosyanın birleştirilmesi tarafına gidilmesi, sanıkların hukuki durumlarının buna bakılırsa takdir ve tayini gerekirken, yazılı şekilde noksan araştırma neticesinde beraatlarına karar verilmesinin bozma sebebi sayıldığı vurgulanmıştı.

Davalar verilen bozma kararlarının peşinden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirilmişti. Seyahat Parkı ile Çarşı davası dosyası, 21 Şubatta görülen dördüncü duruşmada, davaların geldiği aşama dikkate alınarak tekrardan ayrılmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.