Geçim derdine düşen vatandaş kartları boşalttı

Satın alma gücü giderek daralan yurttaş 10 liralık, 20 liralık alışverişte bile nakit kullanamaz duruma gelirken, kartların limitleri harcamalara yetmiyor. Semt pazarlarında dahi artan post cihazları neticesinde son 7 haftadır banka ve kredi kartı ile meydana getirilen haftalık harcamalar 50 milyar liranın altına düşmüyor. Merkez Bankası (TCMB)  verilerine bakılırsa “banka ve kredi kartı ile meydana getirilen harcamalar tutarı” ise 25 Mart-12 Nisan haftasında 59 milyar 564 milyon lira ile zamanı üstün dereceli seviyesine ulaştı. Aynı hafta market harcamaları da 11 milyar 145 milyon lira ile üstün derece elde etti. 15 Nisan ile biten son hafta ise 10.2 milyar lirası marketlerde olmak suretiyle toplam 53 milyar 758 milyon liralık kartlı harcama gerçekleşti.

300 MİLYARLIK ARTIŞ

15 Nisan itibarıyla yıl başından bu yana 707 milyar 311 milyon lira banka ve kredi kartlarıyla harcandı. Bu meblağ geçen senenin aynı döneminde 400 milyar 453 milyon lira seviyesindeydi. İğneden ipliğe gelen zamlar kartlı harcamalarda yüzde 76.6 artışa yol açtı. Kartlı harcamalar arttıkça kredi kartı borçları da katlanarak artmaya başladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine bakılırsa, 15 Nisan haftasında 231 milyar 931 milyon TL’ye ulaşan kredi kartlarındaki borç bakiyesi 1 yılda tam 80 milyar TL büyüdü.

Son bir yılda 980 bin şahıs kart borcundan takibe düştü

Kartlar ve kredili mevduat hesapları idame için son umar olunca ilk kez kullananların sayısı da artıyor. Türkiye Bankalar Birliği verilerine bakılırsa, ocak ayında 373 bin şahıs, şubatta ise 165 bin şahıs ilk kez kredi kartı kullandı. Böylece şubat itibarıyla kredi kartı kullanan şahıs sayısı 30.3 milyona çıktı. Bireysel kredi kartını ödememiş şahıs sayısı ise Şubat 2021 itibarıyla son bir yılda 980 bin kişiye ulaştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.