Gazeteciye 3 yıl keyfi hapis geri tepti

AKP’li milletvekillerinin Bankacılık Kanunu ile uyum sağlama adı altında gazetecilere getirmek istediği hazzı hapis cezası, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna takıldı. Poşet yasa teklifinin 34’üncü maddesinde yer edinen tartışmalı madde, tekliften tümden çıkarıldı.

‘İtibarın Korunması’ başlığıyla getirilmek istenen maddenin ilk cümlesiyle bankalar benzer biçimde finansal kiralama, faktoring, finansman ve tutum finansman şirketleri hakkında da yalan haber yapılması yasaklanıyordu.

Buna gore, bir firmanın itibarına ve servetine kasten zarar verecek şekilde basın ve web benzer biçimde yazışma araçları kanalıyla aslı astarı olmayan haber yapanlar, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve bin günden iki bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacaktı.

TEKLİFTEN ÇIKARILDI

Sadece, Bankacılık Kanunu ile uyumlaştırıldığı söylendiği halde yasa teklifindeki bu maddeye Bankalar Kanununda yer almayan bir cümlenin eklendiği fark edildi. Bu cümledeki “İsimleri belirtilmese dahi şirketlerin güvenilirliği mevzusunda kamuoyunda tereddüte yol açacak yada şirketlere duyulan itimatı saracak yada şirketlerin mali bünyelerinin negatif etkilenmesine niçin olabilecek özellikte aslı astarı olmayan haberler yukarıda belirtilen araçlarla (basın, web vb) yayılamaz” ifadesi muğlak bulunmuş oldu.

Bu madde TBMM’den geçip yasalaşsaydı, hiçbir firmanın ismine dahi yer verilmeden sektördeki problemi dile getiren gazeteciler ‘negatif haber kamuoyunda tereddüte yol açtı’ denilerek hapse gönderilebilecekti. Sadece bu cümleyle beraber 34’üncü madde tümden tekliften çıkarıldı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir