Gayrimenkul siteleri için GİB zorunluluğu

Göç eder-taşınmaz alım-satım sitelerinin, mal ve hizmetlerin alım-satımı ve kiralanmasına yönelik detayları Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) devamlı bildirme zorunluluğu getirildi.

Söz mevzusu karan, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında piyasaya sürülen vergi usul kanunu genel tebliğinde yer aldı.

Tebliğe gore, göç eder ve taşınmazlar ile mal ve hizmetlerin alınması, satılması yada kiralanmasına yönelik olarak verilen ilanların yayımlanmasına aracılık eden aracı hizmet sağlayıcıları, toplumsal ağ sağlayıcıları ile yer sağlayıcılar takvim yılının birer aylık süreleri içinde gerçekleştirdikleri söz mevzusu işlemlere ilişkin olarak GİBe bildirimde bulunacak.

BANKA HESAP BİLGİLERİNİ DE İÇERECEK

Verilecek bilgiler; hizmetin sağlandığı web adreslerini, hizmet verilen gerçek ya da tüzel kişilere ilişkin detayları, göç eder, taşınmaz, mal ve hizmet satış/kiralama işlemlerine ilişkin her bir tahsilat yada satış işlemi tutarı ve zamanı ile öğrenim edilen tutarların aracılık hizmeti verilenlere ödenmesine ilişkin banka hesap bilgilerini içerecek.

GİB, belirlenecek başka detayları de isteyebilecek.

Bu sitelere duyuru verenler, verdikleri ilanlara yönelik olarak söz mevzusu sağlayıcıların bu madde kapsamında GİBe bildirmek zorunda olduğu detayları bunlara vermek zorunda olacaklar. İlan verenler, bildirmek zorunda oldukları bilgilerin doğruluğundan da görevli olacaklar.

İLK BİLDİRİMLER 1 AĞUSTOSA KADAR

Tebliğe eklenen geçici maddeye gore, bildiri kapsamında devamlı informasyon verme yükümlülüğü getirilenler, ilk bildirimlerini ilk kez 2022 Haziran ayında verilen ilanlara ilişkin olarak 1 Ağustosa kadar GİBe yapacaklar.

Bildiri kapsamında ek olarak bu yükümlülerin halen yayında olan ilanlar ile 31 Mayısa kadar ilk kez verilen ilanlara (bunlardan bu tebliğin yayımlandığı tarihten 31 Mayısa kadar yayından kaldırılanlar ile 2022 Haziranda yayını devam eden yada yayından kaldırılanlar dâhil) ilişkin bildirimi 31 Ağustosa kadar yapmaları gerekiyor. (REUTERS)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir