Fuat Oktay’dan KDV, Bakan Nebati’den enflasyon açıklaması

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğince (MÜSİAD) Ankaranın Altındağ ilçesinde iftar programı düzenlendi. İftara, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci katıldı.

İHRACAT BEDELİNİN BELLİ ORANINA KADAR İADE

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Katma Kıymet Vergisi (KDV) oranlarında meydana getirilen düzenlemeleri hatırlatarak, şu şekilde konuştu:

* Siz değerli üyelerimizin de görüşlerini alarak hayata geçirdiğimiz düzenlemelerle, besin ürünlerindeki KDV oranını üretim, toptan ve perakende aşamalarının tamamında yüzde 8den yüzde 1e düşürmüştük. Meskenlerde ve tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDVsini 1 Marttan itibaren yüzde 18den yüzde 8e indirmiştik.

* Peşinden temel gerekseme maddelerinden olan deterjan, sabun ve bebek bezi benzer biçimde ürünlerin KDVsini yüzde 18den yüzde 8e indirme sonucu aldık. Yeme içme hizmetlerinin tamamında KDV oranını yüzde 8 olarak güncelledik.

* Yatırım teşvik belgesi kapsamındaki işlerin KDV istisnası yöntemini değiştirerek, gezim yatırımlarını da dahil ettik. Yeni yöntemle imalatçılar yatırımlarını bitirdikten sonrasında KDV iadesi talep etmek yerine, KDV ödemeden aynı işlemleri yapabilecekler.

* İmalat aşamasında ödedikleri KDVleri kural dışı kapsamına alabilen ihracatçılara, bunun yerine ihracat bedelinin belli bir oranına kadar iade yapılması da bir tercih olarak sunulmaya başlıyor.

Oktay, 2021 yılı itibariyle Ankaranın toplam ihracatının bundan önceki yıla gore yüzde 20 artışla ortalama 9,5 milyar dolar düzeyine ulaştığını belirterek şu şekilde konuştu:

* Bu gelişme güzel; fakat yetmez. Ankaralı girişimcilerimizden yatırıma, istihdama, üretim ve ihracata fazlaca daha kuvvetli destek beklediğimizi belirtmek isterim. KOSGEB tarafınca 2021 senesinde Türkiye genelinde 1,7 milyar lira tutarında destek sağlanmış, söz mevzusu desteklerin yüzde 9,7si Ankaraya ayrılmıştır.

* Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı tarafınca 2021 senesinde Ankarada yatırım yapılmak suretiyle 671 teşvik belgesi düzenlenmiştir. Böylece ortalama 15,2 milyar lira durağan(durgun) yatırım yapılması, 11 bin 904 kişiye istihdam oluşturulması öngörülmektedir.

NEBATİ: ENFLASYONU ALAŞAĞI EDECEĞİZ

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yıl sonunda enflasyonun makul seviyeye ineceğini belirttiği konuşmasında şunları söylemiş oldu:

* Kur stabil olduysa faiz de gündemden çıktıysa, enflasyonu da er ya da geç beraber alaşağı edeceğiz. Atmış olduğumuz bu adımlara karşın, beklentilerdeki bozulmanın tesiri ile oluşan enflasyon ataletini, alternatif yatırım araçları benzer biçimde enstrümanları geliştirerek kıracağız.

* Yıl sonunda enflasyonun makul bir seviyeye indiğini ve bu inişin devam ettiğini göreceğiz. Güneş enerjisi santrali (GES) ve sulama kanalları yatırımları benzer biçimde tarımsal üretimi artırmaya yönelik atacağımız adımlar ile ziraat ürünlerinin daha uygun fiyatlardan piyasaya sunulmasını sağlarken bununla beraber yeni atacağımız adımlarla da ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.

* Birilerinin karamsarlığına, birilerinin umutsuzluk aşılamasına karşın, biz umutla bakıyoruz geleceğe. Türkiyenin 21inci yüzyılın en mühim aktörlerinden biri olacağını gören büyük bir camiasınız. Bu toplum bununla beraber Türkiyedeki büyük sessiz çoğunluğun sesi. Bu işlerin zorlukların üstesinden hep birlikte geleceğiz. DHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.