Fransa’da yeni hükümet kuruldu

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, yeni hükümet kabinesindeki bakanların listesini Elysee Sarayı’na sundu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un onayını alan sıralama, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Alexis Kohler tarafınca kamuoyuna açıklandı. Eski Fransa Başbakanı Jean Castex döneminde bakanlık görevini yürüten bazı bakanların Başbakan Borneun kabinesinde yer almış olduğu görülürken, yeni hükümette ek olarak göçmen bakanların bulunmuş olduğu kaydedildi.

Hükümet kabinesindeki göçmen bakanlardan Göç Zamanı Müzesi Müdürü Pap Ndiaye Ulusal Eğitim Bakanı olurken, Cumhurbaşkanı Macron’un Kültür ve Medya Danışmanı Rima Abdul-Malak Kültür Bakanlığı görevine getirilmiş olduğu kaydedildi. Yunanistan doğumlu Chrysoula Zacharopoulou ise Kalkınma, Frankofoni ve Internasyonal Ortaklıklardan Görevli Devlet Bakanlığı görevine atandı.

KABİNEDE YER ALAN DİĞER İSİMLER

Yeni kabinede Endüstri, Dijital Bağımsızlık ve Iktisat Bakanı Bruno Le Maire, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Hakkaniyet Bakanı Eric Dupont Moretti, Avrupa ve Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Silahlı Kuvvetler Bakanı Sebastien Lecornu, Sıhhat Bakanı Brigitte Bourguignon, Dayanışma, Özerklik ve Engelliler Bakanı Damien Abad, Denizaşırı Ülkeler Bakanı Yale Braun-Pivet oldu.

Kabinede ek olarak Emek harcama, İstihdam ve Entegrasyon Bakanı Olivier Dussopt, Kamu Hizmetleri Bakanı Stanislas Guerini, Ziraat ve Besin Bakanı Marc Fesneau, Yüksek Öğretim ve Araştırma Bakanı Sylvie Retailleau, Ekolojik Geçiş ve Bölgesel Uyum Bakanı Amelie de Montchalin, Enerji Dönüşümü Bakanı Agnes Pannier Runacher, Spor Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Bakanı Amelie Oudea Castera, Kamu Hesaplarından Görevli Devlet Bakanı Gabriel Attal, Avrupa İşlerinden Görevli Devlet Bakanı Clement Beaune, Hanım-Adam Eşitliği, Çeşitlilik ve Fırsat Eşitliğinden Görevli Devlet Bakanı İsabelle Rome, Parlamento ile İlişkilerden Görevli Bakan Olivier Veran, Mahalli Yönetimlerden Görevli Devlet Bakanı Christophe Bechu, Dış Ticaretten Görevli Devlet Bakanı Franck Riester, Deniz İşlerinden Görevli Devlet Bakanı Justine Benin, Çocuk İşlerinden Görevli Dışişleri Bakanı Charlotte Caubel ve Hükümet Sözcüsü Olivier Gregoire olduğu açıklandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir