Fransa’da seçim… Macron: Yanılmayalım, hiçbir şey bitmedi

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminde aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen ile ikinci turda yarışacak olan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Laiklik kanalıyla her insanın inanıp inanmamasına, yakarma etmesine müsaade eden bir Fransa isterim” ifadelerini kullanarak, “Müslümanların yada Yahudilerin dinlerinin emrettiği benzer biçimde yiyecek yemelerini engellemiş olan bir Fransa istemiyorum” dedi.

Fransa’da seçim… Macron: Yanılmayalım, hiçbir şey bitmedi

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminde aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen ile ikinci turda yarışacak olan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sonuçların kesinleşmesi sonrası açıklamalarda bulunmuş oldu.

Macron, “Oy hakkını kullanmak için 36 milyondan fazlaydık. Güveniniz beni onurlandırıyor, beni mecburi kılıyor ve bana taahhüt ettiriyor. Duyarlılıkları ne olursa olsun, ilk turda tercihleri ne olursa olsun hemşehrilerimizi bizlere katılmaya çağrı ediyorum. Bazıları bunu aşırı sağı engellemek için meydana getirecek. Milletin geleceği için bu belirleyici anda hiçbir şey eskisi benzer biçimde olmamalı. Bu yüzden Fransa için çalışmak isteyenlere ulaşmak isterim. Milletimizin hizmetinde ortak bir fiil inşa etmek için, değişik inançları ve hassasiyetleri bir araya getirmek için yeni bir şey keşfetmeye hazırım” ifadelerini kullandı.

MACRON: HİÇBİR ŞEY BİTMEDİ

Macron, “Laiklik kanalıyla her insanın inanıp inanmamasına, yakarma etmesine müsaade eden bir Fransa isterim. Müslümanların yada Yahudilerin dinlerinin emrettiği benzer biçimde yiyecek yemelerini engellemiş olan bir Fransa istemiyorum, bu biz değiliz. Gelecek günlerde onlara projemizin gereksinimlerini herhangi bir aşırı sağ projeden daha iyi sürdürülebilir bir halde karşıladığını göstereceğim. Yanılmayalım, hiçbir şey bitmedi. Önümüzdeki 15 gün içinde yapacağımız görüşme ülkemiz ve Avrupa için belirleyici olacaktır” dedi.

DÖRT ADAYDAN “MACRON’A OY VERİN” ÇAĞRISI

İlk turda elenen tüm adayları alkışlayan ve kendisine oy vermeye çağıran adaylara teşekkür eden Macron, “Bu akşam bana destek olan Anne Hidalgo, Yannick Jadot, Valérie Pécresse ve Fabien Roussel’e teşekkür etmek isterim” dedi.

Yeşiller Partisi’nin (EELV) Başkanı ve 2009’dan bu yana Avrupa Parlamentosunda (AP) milletvekili Yannick Jadot, merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi’nin (LR) talibi ve başkent Paris’in de içinde bulunmuş olduğu İle-de-France Bölgesinin Başkanı Valerie Pecresse, merkez sol Toplumcu Parti’nin (PS) talibi Paris Belediye Başkanı Anne Hildago, Komünist Parti’nin (PCF) Genel Sekreteri Fabien Roussel ikinci turda Macron’a oy vermeye çağırmıştı.

Pecresse yapmış olduğu açıklamada, “Marine Le Pen’in iktidara gelmesini ve bunun doğuracağı kaosu önlemek için vicdanımla Emmanuel Macron’a oy vereceğim” demişti.

İKİ ADAYDAN “LE PEN’E OY VERMEYİN” ÇAĞRISI

Macron, Melenchon ve Poutou’nun açıklamalarına cevaben “Bazıları aşırı sağı engellemek için bizlere katılacak ve bunun taşıdığım projeyi desteklemeye değmeyeceğinin tamamen farkındayım ve buna saygı duyuyorum. Bunun Jean-Luc Melenchon tarafınca meydana getirilen seçim bulunduğunu biliyorum. Burada açıklıklarını selamlamak isterim” dedi.

Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFİ) lideri Jean Luc Melenchon ve Yeni Antikapitalist Partinin (NPA) Sözcüsü Philippe Poutou ise, Macron’a oy verilmesi için açıkça çağrıda bulunmazken, Le Pen’e oy verilmemesini istemişti. Melenchon yapmış olduğu açıklamada, “Le Pen’e tek bir oy vermemeliyiz” demişti.

İKİ ADAYDAN LE PEN’E DESTEK

Aşırı sağcı ve nefret söylemleriyle gündemde olan Tekrardan Fetih (Reconquete) Partisi önder Eric Zemmour ikinci turda seçmenlerini Le Pen’e oy vermeye çağırmıştı.

Milletvekili Nicolas Dupont-Aığnan da Le Pen’e oy vermeye çağırmış, “Le Pen’e oy vereceğim ve oy vermeye çağırıyorum” demişti.

İKİNCİ TURDA MACRON FAVORİ

Sandık çıkış anketlerine bakılırsa, 24 Nisan’da yapılacak olan ikinci tur 12 aday içinde oyların yüzde 28.6’sini alan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile oyların yüzde 23.9’unu alan aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen içinde yapılacak. İFOP anket şirketine bakılırsa ikinci turda Macron oyların yüzde 51’ini alarak tekrardan cumhurbaşkanı seçilecek.

İlk turun resmi neticeleri Anayasa Mahkemesi tarafınca 13 Nisan’da açıklanacak ve ikinci turda seçimi kazanan aday ise 13 Mayıs’ta göreve başlamış olacak.

Fransa'da seçim... Le Pen: Fransa'yı 5 yıl içinde düzene sokacağım İlginizi Çekebilir Fransa’da seçim… Le Pen: Fransa’yı 5 yıl içinde düzene sokacağım Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı İlginizi Çekebilir Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.