Fransa’da oy verme işlemi başladı

Fransa’da halk, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu için sandık başına gitti. Sabah saatlerinde başlamış olan oy verme işlemine 48,5 milyon seçmenin iştirak etmesi planlanıyor. Sandıkların kapanmasının arkasından mahalli saatle 20.00’a kadar seçim yasağı uygulanacak. Seçim yasakları siyasal partiler, adaylar ve gösterim organları haricinde toplumsal medya kullanıcıları de ilgilendiriyor olacak.

12 ADAY YARIŞIYOR

İlk turda 4’ü hanım toplam 12 aday yarışıyor.

Mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nin (RN) lideri Marine Le Pen’in yanı sıra Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFİ) lideri Jean Luc Melenchon, aşırı sağcı ve nefret söylemleriyle gündemde olan Tekrardan Fetih (Reconquete) Partisi lideri Eric Zemmour, Yeşiller Partisi’nin (EELV) Başkanı ve 2009’dan bu yana Avrupa Parlamentosu’nda (AP) milletvekili olan Yannick Jadot, merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi’nden (LR) Parisin de içinde bulunmuş olduğu İle-de-France bölgesinin Başkanı Valerie Pecresse, merkez sol Toplumcu Partisi’nden (PS) Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Komünist Partisi’nin (PCF) Genel Sekreteri Fabien Roussel, Yeni Antikapitalist Partisi (NPA) Sözcüsü Philippe Poutou, Resistance Partisi lideri Jean Lassalle ve İşçi Mücadelesi (Lutte Ouvriere) Partisinden Nathalie Arthaud aday olurken, Milletvekili Nicolas Dupont-Aıgnan da 3. kez adaylığını deklare etti.

ANKETLERDE MACRON ÖNDE

Anket neticeleri, mevcut Cumhurbaşkanı Macron ve Le Pen’in 2. tura kalabileceğini gösteriyor. İfop-fiducial, Opinion Way, Elabe ve Harris-İnteractive şeklinde araştırma şirketleri tarafınca meydana getirilen anketlerin averajına bakılırsa Macron ilk turda yüzde 28 oy, Le Pen ise yüzde 21 oy ile 2. tura duracak.

Melenchonun yüzde 14, Zemmour ve Pecresse’in yüzde 11, Hidalgo’nun ise yüzde 2,5 oy alması öngörülüyor. Son İfop-Fiducial anketine bakılırsa ise 2. turda Macronun 6 puanlık bir farkla yüzde 53 oy ile seçimi kazanabileceği öngörülüyor.

Fransa’da 24 Nisanda yapılacak 2. tur seçimlerinde bugün en yüksek oyu alan iki aday yarışacak.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.