Finlandiya ve İsveç’in ardından Danimarka da harekete geçti

Danimarka’da dün meydana getirilen referandumda Avrupa Birliği (AB) ortak müdafa iş birliğine katılma sonucu çıktı.

Finlandiya ve İsveç’in ardından Danimarka da harekete geçti

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının peşinden İsveç ve Finlandiya şeklinde Danimarka da güvenlik politikasını tekrardan şekillendiriyor.

Danimarka halkı, 30 yıl süresince haricinde kalmış olduğu Avrupa Birliği (AB) ortak müdafa politikasına katılmak için meydana getirilen referandum çerçevesinde sandık başına gitti. Ulusal gösterim kuruluşu Danimarka Radyosu’na nazaran oyların yüzde 98’inden fazlası sayılırken, sandıktan yüzde 67 “evet” oyu çıktı. Böylece Danimarka, artık AB’nin askeri misyonlarına dahil olabilecek.

Başbakan Mette Frederiksen, sandıktan çıkan sonucun Ukrayna’daki harp esnasında “oldukça mühim bir sinyal” gönderdiğini söyleyerek, “Putin özgür bir ülkeyi işgal ettiğinde ve Avrupa’daki istikrarı tehdit ettiğinde diğerlerinin bir araya geldiğini gösteriyoruz. Kıtamızda tekrardan harp olduğunda yansız olamazsınız. Ukrayna’yı ve Ukrayna halkını destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

AB KARARDAN MEMNUN

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, oylamanın “ortak güvenliğe kuvvetli bir bağlılık mesajı” gönderdiğini ve hem Danimarka’nın hem de AB’nin bundan faydalanacağını belirtti. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ise, “Danimarka halkı zamanı bir seçim yapmış oldu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana dünya değişti” ifadelerini kullandı.

1973’ten beri AB üyesi olan Danimarka’da halk, daha çok entegrasyona sıcak bakmıyordu. 1992’de Maastricht Antlaşması (ekonomik ve parasal birliğin gerçekleştirilmesini, ortak dış, güvenlik, hakkaniyet ve içişlerinde iş birliği politikalarını içeren antlaşma) halk oylamasına sunulmuş, sandıktan “ret” sonucu çıkmıştı. Böylece AB üyesi ülkelerle Danimarka içinde hususi bir antak kalma imzalanmıştı. Bu çerçevede Danimarka AB’nin hakkaniyet, içişleri ve para birimi kararlarından muaf tutulmuştu.

Danimarka AB’nin ortak para birimi olan Euro’yu kullanmazken, ortak hakkaniyet ve içişleri politikalarına da katılmıyor.

İsviçre, Danimarka'nın Ukrayna'ya zırhlı araç gönderme talebini reddetti İlginizi Çekebilir İsviçre, Danimarka’nın Ukrayna’ya zırhlı vasıta gönderme talebini reddetti Rusya, Danimarka'ya doğal gaz akışını kesiyor İlginizi Çekebilir Rusya, Danimarka’ya organik gaz akışını kesiyor NATO ve ABD'den Türkiye açıklaması İlginizi Çekebilir NATO ve ABD’den Türkiye açıklaması

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.