Finlandiya halkı: Rusya askeri tehdit unsuru

Rusya ile Ukrayna arasındaki cenk devam ederken NATO’ya katılmayı gündemine alan Finlandiya’da meydana getirilen bir anket emek harcaması dikkat çekici sonuçlar ortaya koydu.

Finlandiya halkı: Rusya askeri tehdit unsuru

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi sonrasında NATO’ya katılmayı gündemine alan Finlandiya’da dikkat çekici bir anket sonucu ortaya çıktı.

Gelecek haftalarda NATO’ya başvurması beklenen Finlandiya’da halkın yüzde 84’ü Rusya’yı mühim bir askeri tehdit olarak gördüğünü söylemiş oldu. Geçen yıl meydana getirilen anket çalışmasına gore bu oran yüzde 25 daha çok çıktı.

Finlandiya İş ve Siyaset Forumu EVA’nın yapmış olduğu anket neticelerini Rusya-Ukrayna savaşının etkilediği kaydedildi. 2005’te ortalama her üç insandan biri Rusya’nın askeri tehdit oluşturduğunu duyurmuştu.

Fin halkının yüzde 90’ından fazlası ise Rusya’nın “dengesiz bir diktatörlük” ile yönetildiğini de belirtti.

Fakat siyasetteki bu negatif yaklaşıma karşın Finlerin ortalama yüzde 60’ı Rusları “iyi insanoğlu” olarak tanımlarken ankete katılanların yüzde 70’i de Rusya’nın varlıklı bir kültürü bulunduğunu söylemiş oldu. 4 Mart ile 15 Mart içinde meydana getirilen anket çalışmasına 2074 insan katıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir