Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed), tüm dünyanın merakla beklediği faiz kararını deklare etti. Banka, piyasa beklentilerine paralel olarak 50 baz puanlık faiz artışına gitti.

Böylece Fed, federal fonlama faizini yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltmiş oldu.

Banka, üç yıl sonrasında ilk faiz artışını 16 Martta 25 baz puanla yapmıştı.

BİLANÇO KÜÇÜLTME 1 HAZİRANDA BAŞLIYOR

Fed ek olarak, 8,9 trilyon dolarlık bilançonun küçültülmesine 1 Haziranda başlanacağını deklare etti. Banka, ilk etapta bilanço küçültmeye Gömü kağıtlarında 30 milyar dolar, ipotek destekli menkul kıymetlerde 17,5 milyar dolar ile başlanacağını belirtti.

Banka, ilk 3 ayın peşinden bilanço küçültmede aylık miktarın Gömü kağıtlarında 60 milyar dolara ve ipotek destekli menkul kıymetlerde 35 milyar dolara yükseltileceğini duyurdu.

Fed açıklamasında, Uygun para politikası güçlendirmesi ile enflasyonun yüzde 2 hedefine dönmesi ve iş gücü piyasasının kuvvetli kalmasını bekliyoruz. Enflasyon risklerine karşı oldukça dikkatliyiz denildi.

ABDde martta yüzde 8,5 ile 40 senenin zirvesine yükselen enflasyonu frenlemek isteyen bankanın yetkilileri, parasal sıkılaştırmanın hızını artıracaklarının mesajını veriyordu.

TÜRKİYE’Yİ NASIL ETKİLEYECEK?

Dolar dünyanın bir numaralı biriki parası olduğundan, doların faizi ve miktarı da tüm dünyayı etkiliyor.

Artan enflasyon ve Fed’den beklenen agresif faiz artışları sebebiyle ABD Gömü tahvili faizleri de son dönemde süratli artış gösterdi.

ABD 10 senelik Gömü tahvil faizi, üç yılı aşan bir sürenin peşinden ilk kez bu hafta yüzde 3’lük oranı aştı. Bu oran 2020 ortasında yüzde 0,6 seviyelerine kadar gerilemişti. Gömü tahvillerinde öteki vadelerde de son dönemde süratli faiz artışları oldu.

ABD’de 30 senelik durağan(durgun) ipotekli konut faizi, geçen hafta yüzde 5,10 ile son 12 senenin zirvesine terfi etti.

Doların öteki büyük para birimleri karşısında küresel kıymetini ölçmek için kullanılan dolar endeksi de geçen hafta 103,9’a ulaşarak bu son 20 senenin zirvesine yükselmişti.

Doların faizinin artması ve doların değerlenmesi, Türkiye şeklinde yüksek dış borcu ve yüksek cari açığı olan ülkelerin, bu borçları çevirmesini ve cari açığını finanse etmesini daha pahalı hale getiriyor.

Biriki satışı ve bütçeye yük getiren kur korumalı mevduatla döviz kurlarını frenlemeye çalışan Ankara’nın da dolardaki güçlenme ve düşük biriki sebebiyle işi giderek zorlaşıyor.

Kurlardaki ihtimaller içinde artış ise, aslına bakarsan martta yüzde 61’i aşan ve mayıs ayında yüzde 80’a yaklaşması beklenen resmi tüketici enflasyonunun daha da yükselmesine niçin olabilir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.