Fatsa’da ikinci siyanür tehlikesi

Fatsa İlçesi Bahçeler Mahallesi’nde 2014 yılından itibaren siyanürle altın ayrıştırma emek harcaması icra eden şirkete verilen süre 27 Ocak 2011 tarihinde tamamlandı. Kasım ayında ise Fatsa Tabiat ve Çevre Derneğinin firmanın ruhsatının iptali için Samsun Bölge İdare Mahkemesine açmış olduğu dava sonuçlandı. Mahkeme de madenin telafisi güç zararlara sebebiyet vereceği kanaatine vararak yürütmeyi durdurma sonucu verdi. Sadece, firmanın alan genişletme emek harcaması yapmak için tekrardan ÇED raporu almaya başvurusu yapmış olduğu ortaya çıktı.

DAHA BÜYÜK BİR ALANA YAYILACAK

ORÇEV (Ordu Çevre Derneği), Firmanın başvurduğu alanın miktarı ise 393,54 hektar bulunduğunu ve mevcut alandan daha büyük bir alan kadar genişleme talebi yaptığını belirtti. Dernek tarafınca meydana getirilen yazılı açıklamada, bu alanda siyanür kullanılması halinde ilkin Fatsa ve Ünye ilçelerinin sonrasında da çevre ilçelerin denizi ile akarsularının kullanılamaz hale geleceğini ileri sürerek, Maden sahaları yalnızca buralar değil. Ünye, Aybastı, Korgan, Kumru, Akkuş, Gürgentepe, Ulubey, Kabadüz, Altınordu, Gölköy, Mesudiye ilçelerindeki alanlar da eklendiğinde Ordu’da orman ve ziraat arazisi kalmayacak denildi. ORÇEV, Altıntepe Madencilik şirketinin kapasite artırımı için yapmış olduğu ÇED başvurusu için İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısının 27 Nisan 2022 tarihinde yapılacağını deklare etti.

ÇED RAPORU VERİLMEMESİ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

Davanın avukatı Nur Hilal Gündüz, İDK toplantısına şirkete yeniden ÇED raporu verilmemesi için savaşım edeceklerini söyleyerek, Mahkeme yürütmeyi durdurma sonucu verdikten sonrasında ÇED raporu için bazı düzeltmeler yapmışlar. Alan genişletme talebinde bulunuyorlar. Asit havuzları yapacaklar. İki taraf bir araya gelmiş olarak değerlendirme toplantısı yapılacak. Yeniden ÇED raporu verilmemesi için savaşım edeceğiz. Eğer bakanlık izin verirse yeniden yargıya gideceğiz diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.