Fast Food hafıza düşmanı

Dönemin hastalığı unutkanlık kimi süre masum, kimi süre da çekince işareti olabiliyor… Üstelik bu mesele bir tek yaşlanma, Parkinson şeklinde santral sinir sistemini etkileyen hastalıklar, kafa travmaları ve stres sebebiyle değil yanlış beslenmeden de kaynaklanabiliyor… “Beynimiz bedenimize aldığımız besinlerdeki kalorinin yüzde 30’unu harcar. Aslına bakarsak geniş çerçeveden baktığımızda çatalınıza aldığınız her şey beyin ve bellek fonksiyonlarınızı birebir etkisinde bırakır” diyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, bilhassa fast food beslenmenin hafıza sorunlarını artırdığını belirterek, şu açıklamaları yapmış oldu…

YEDİKLERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN

Maalesef günümüzde sağlıksız besleniyoruz, beslenmek için zaman bile bulamıyoruz, yemeklerimizi ayakta atıştırarak hızlıca yiyerek geçiştiriyoruz. Bu da demek oluyor ki eğer fast food ağırlıklı besleniyorsanız hafızanız da fast food hafızası olacaktır. Kısaca günden güne fonksiyonlarını kaybedecek ve ilerleyen süreçlerde unutkanlık rahatsızlıklarının oluşumuna ortam hazırlayacaktır. İşte bu sebeple eğer unutkanlıktan yakınma ediyorsanız yediklerinizi gözden geçirin.

BU BESİNLERDEN UZAK DURUN

Beyne zararı dokunan olan aşağıdaki besinlerin beslenme düzeninizde olup olmadığını deneyin. Böylelikle unutkanlık riskinizi azaltabilirsiniz…

1-Sebze yağları

Mısır yağı, ayçiçeği yağı, kanola yağı kulağa fazlaca sıhhatli gelseler de hepsi Omega-6 yağ asidi dediğimiz beyin sağlığı ve bilhassa bellek için oldukça zararı dokunan bir yağ asidi içeriyor. Bu yağ asidi o şekilde zararı dokunan ki bilhassa beyin sağlığımız için fazlaca yararlı olan ve balıklarda bolca miktarlarda bulunan Omega-3 yağ asidinin yararlı etkilerini de dönem dışı bırakabiliyor.

2-Enerji içecekleri

Gazlı ve enerji içeceklerinin bilhassa diyabet riskini artırdıkları aslına bakarsan malum bir durum iken yeni çalışmalarda aynı şekilde Alzheimer riskini de ciddi oranda artırdığı anlaşıldı. Hatta bu diyabet riski ile Alzheimer riskinin ilintili olduğu ve artan insülin seviyelerinin unutkanlığa sebep olduğu düşünülüyor. Bu durum o denli ciddi ki Alzheimer’a Tip 3 diyabet diyen bilim adamları bile var.

3-Beyaz karbonhidratlar

Beyaz ekmek, makarna, patates ve pirinç hafızanız için zararlıdır. Hepsi glisemik indeksi yüksek, insülin dengesini bozan ve kan şekerini ansızın artıran besinlerdir. Oluşturdukları bu etkisinde bırakır hafızayı da etkileyerek unutkanlık şikayetlerinin başlamasına sebep olur. Devamlı olarak bu şekilde beyaz karbonhidratlarla beslenmek unutkanlık şikayetlerinin zaman içinde Alzheimer, demans şeklinde ciddi hastalıklara dönüşmesine neden olur.

4-Kızartmalar

Patates kızartması, kızarmış tavuk, hamur harcı kızartması ve öteki tüm kızartmalar aslen beyin sağlığımızın gizli saklı düşmanlarıdır. Bolca oranda kızartma içeren beslenme düzenleri bilhassa bellek rezervlerinin zaman içinde bozulmasına ve unutkanlık problemlerinin başlamasına sebep olur.

5-Suni tatlandırıcılar

Gazlı içeceklerde olduğu şeklinde içinde yüksek miktarlarda suni tatlandırıcı barındıran ürünler beyin sağlığımıza katkı sağlamadığı şeklinde hafızamızı da negatif etkisinde bırakır. Devamlı tüketildiklerinde insülin seviyelerini ciddi oranda yükselterek şeker hastalığı riskini artırırlar bu da dolaylı Alzheimer riskinin artmasına sebep olur. Bir tek Alzheimer değil doğal, kalp hastalığı, diyabet ve metabolik rahatsızlıklar şeklinde birçok değişik hastalığa da sebep olabilirler.

6-Aşırı alkol

Alkolü, tükettiğiniz anda bile bir zihin bulanıklığı oluşturur fakat devamında da bunu tertipli bir hale getirir ve devamlı yüksek miktarlarda alkol tüketirseniz zihin bulanıklıkları, kafa karışıklığı ve unutkanlıklar da kalıcı bir hal alabilir. Meydana getirilen bilimsel çalışmalarda sık alkol tüketen insanların beyinlerinin tüketmeyenlere oranla daha ufak olduğu anlaşılmıştır. Bu da aslen alkol kullanımına bağlı bellek problemlerinin ve daha birçok rahatsızlığın sebebini açıklamaktadır.

7-Trans yağlar

Bu suni yağlar sebze yağlarından bile daha zararlıdır. Bilhassa mevzu bellek problemleri olunca kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri trans yağ içeren besinlerle beslenmek olacaktır Trans yağ, doymamış yağ asitlerinin genel ismidir. Raflardan aldığınız bisküvi, margarin, kekler, kremalar, çikolata barları, patates cipsleri aslen trans yağ ihtiva eder. Organik bir yağ türü olmayan trans yağ, bitkisel sıvı yağların hidrojenize adlı bir işlemden geçirilmesiyle oluşur. Trans yağlar, içlerine hidrojen karıştırılarak devasa yükseklikte sıcaklarda ısıtılır ve yağın bu aşamada katılaşması beklenir. Böylelikle kolay yoldan ve daha çok kullanılabilen yağlar elde edilir. Bu yağlar marketlerde satılırken, raf ömürleri oldukça uzatılmış olur. Sadece trans yağların raf ömürlerinin uzatılması, sizin ömrünüzü kısaltabilir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.