FARC lideri Gentil Duarte Venezuela’da öldürüldü

Kolombiyada sulh anlaşması yaparak tabanca bırakan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) tabanca bırakmayı reddeden iki büyük grubundan birinin lideri olan Gentil Duarte olarak malum Miguel Botache Santillano’nun öldürülmüş olduğu bildirildi.

Kolombiya Müdafa Bakanı Diego Molano yapmış olduğu açıklamada, Duarte’nin Venezuela’nın Zulia eyaletinde uyuşturucu kaçakçıları ve terörist gruplar içinde yaşanmış olan çatışmada yaşamını kaybettiğini ifade ederek, Duarte’nin ölüm haberinin Kolombiya haber alma birimleri tarafınca aktarıldığını deklare etti.

Kolombiya hükümeti 2016 senesinde Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile sulh imzalamış ve teşkilat tabanca bırakmayı kabul etmişti. Sadece teşkilat içinde bazı muhalif gruplar anlaşmaya karşı çıkarak silahlı eylemlerine ve uyuşturucu kaçakçılığı şeklinde suçlar işlemeye devam etmişti.

FARC’ın muhalif liderlerinden olan ve Kolombiya hükümeti tarafınca en oldukca arananlar sıralamasında yer edinen Duarte ise geçen yıl Kolombiya güvenlik güçleri tarafınca kedisini yakalamak için meydana getirilen operasyonlar sonrasında Venezuela’ya kaçmıştı. Kolombiya hükümet, bu yüzden Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu teröristlere kucak açmakla suçlamıştı.

Kolombiyada Duarte hakkında katliam, uyuşturucu kaçakçılığı ve kabahat amaçlı organize teşkilat oluşturmak şeklinde suçlardan tutuklama emri bulunuyordu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir