Fahiş zamlar kepenk kapattırdı

Diyarbakır’da Peynirciler Çarşısı’ndaki 84 dükkândan bir tek 22’si şu anda açık. Süt ve süt ürünlerine gelen fahiş zamlar sebebiyle esnafın bir kısmı sektör değiştirirken, bazıları da girdi maliyetlerine bağlı fiyatların yüzde 300’ün üstüne çıkması sebebiyle dükkanlarını kapatmak mecburiyetinde bırakıldı. Sur kazasının Mardinkapı semtindeki süt ve süt ürünleri satışının yapıldığı Peynirciler Çarşısı hayalet bir mekan haline döndü. Geçmiş yıllarda nisan-haziran ayları içinde bu çarşıda kışlık peynir yaptırmak için vatandaşlar teneke ve plastik bidonlarla kuyruklar oluşturup günler öncesinden sipariş verirken, çarşıdaki 84 dükkândan 62’si artan fahiş fiyatlar sebebiyle kapanmış oldu. Çarşıda bir tek 22 dükkân açık kaldı.

İNSANLAR YOKSUL

Çarşı esnaflarından Aziz Günel, fiyatların aylık bazda değil, artık günlük, hatta saatlik bazda arttığını, bu yüzden kışlık peynir yaptırma geleneğinin de ortadan kalktığını söylemiş oldu. Günel, şu şekilde konuştu: “Eskiden ilkbahar yağmurlarıyla beraber otlar yeşerdiği şeklinde süt bolca olurdu. İnsanlar bir sonraki kış için ilkbahardan aile nüfusuna ve bütçesine gore Karacadağ örgü ve erimiş dediğimiz peynir yaptırır, soğuk hava deposuna bıraktırır ve sonbaharda da alırdı. Şimdi insanoğlu değil 20 kilo, 2 kilo bile peynir alacak güçte değil. Yoksulluğu iliklerine kadar yaşıyor insanoğlu. Bugün 15 kilo bir teneke peynir 1800 lira. Iyi mi yapsın yoksul, fukara? Pişmemiş sütün kilosu 20 liraya doğru gidiyor.”

Çarşıda matem havası var

Son 1 yılda hızla yükselişe geçen enflasyona bağlı girdi maliyetleri, çiftçinin belini iyiden iyiye bükerken, yem, saman ve mazot fiyatlarındaki artış direkt yüzde 300’e varan oranda süt ve süt ürünlerine yansıyınca peynirci esnafı çaresizce dükkânlarını birer birer kapatmak mecburiyetinde bırakıldı. Son 6 ayda dükkanların kapanmasıyla geçmiş yıllarda yoğunluğuyla cıvıl cıvıl olan çarşıya adeta matem havası hakim oldu. Peynirci Aziz Günel, “İnsanlar daha ucuz olan salamura peyniri bile alamıyor. Esnaf bu yükü taşıyamayınca birçoğu kepenklerini kapatmak mecburiyetinde bırakıldı. Bu şekilde bir dönem hiçbir süre yaşamadık. Bu fiyatların artık bir yerde durması gerekiyor. Akşam, sabah fiyat mı değişmiş olur?” dedi.

Fiyatlar gün aşırı artış gösteriyor

Diyarbakır bölgesine özgü olan kışlık Karacadağ örgülü peynirin kilosunun geçen yıl 17-22 lira bulunduğunu, bu yıl ise 90-100 liraya kadar çıktığını belirten 40 senelik esnaf Şevket Demir, fiyatların gün aşırı artış göstermesi sebebiyle çarşıda birçok esnafın kepenklerini kapatmak zorunda kaldığını söylemiş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.