‘EYT’liye gelince para yok, yandaşa gelince para çok’

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, EYTlilerin bütçeye tesiri hakkında Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim tarafınca cevaplanması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunmuş olduğu sual önergesine verilen yanıta tepki gösterdi.

SAYISAL BİLGİLER KAPSAMLI OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ

Tarhan, verilen bu cevapta Bakanlığın EYT’li sayısından haberi olmadığını belirterek, EYT’lilerin problemininin çözümü için atılacak adımlar, uygulanması ihtiyaç duyulan politikalar ve alınması ihtiyaç duyulan tedbirler ile ilgili olarak bu sorundan etkilenen kesime ilişkin sayısal bilgilerin kapsamlı olarak değerlendirilmesi gerekmekte dedi.

KURALLAR BİR GECEDE GERİYE DÖNÜK OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

Amaçlarının EYT problemininin rakamsal verilerle ortaya konması bulunduğunu dile getiren Tarhan, şunları söylemiş oldu:

“Toplumsal güvenlik hakkı insan haklarının ayrılmaz bir parçasıdır, bu Anayasada da güvence altına alınmıştır. Fakat geçmişte bir yasa çıkarıldı ve çalışanların emek harcama hayatına girerken doğal olarak oldukları kurallar, çalışırken bir gecede geriye dönük olarak değiştirildi.

İşte EYT aslına bakarsak bu mağduriyetin adıdır. Biz diyoruz ki gelin bu mağduriyeti giderelim. Sadece seçim döneminde probleminin çözümünü vaat eden Ak Parti bu yıl tutarsız açıklamalar yaparak EYT’li yurttaşlarımızın umutlarıyla oynuyorlar.

Hatta Cumhurbaşkanı bunun da ötesine geçerek EYT’li vatandaşlarımızı erken emeklilik talep etmek ve vatana ihanet etmekle de suçladı. Burada bir mağduriyet var, bu mağduriyetin giderilmesini talep etmek ne zamandan beri vatana ihanet oluyor?”

“EYT’LİYE GELİNCE PARA YOK YANDAŞA GELİNCE PARA ÇOK

EYT’lilerin sorunlarını çözmeye erişince ekonomik harp verdiklerini söyleyen ve kaynak bulamayan iktidar, geçilmeyen köprüye, uçulmayan havaalanlarına milyarları öderken kaynak buluyor diyen Tarhan, “Sual önergemizle rakamlarla problemi ortaya koyalım istedik, kaç vatandaşımız EYT kapsamında, mağduriyetleri giderildiğinde bütçeye tesiri ne olacak saydam bir halde değerlendirmeyi amaçladık. Fakat Bakanlık bizlere o şekilde bir yanıt verdi ki akla ziyan. Bizim yönelttiğimiz soruları cevaplamayı bırakın sual önergemizde yer edinen mevzuat açıklamasını bizlere aynen yanıt olarak göndermişler. Daha EYT problemi nedir bunun için sayısal verilere bile haiz olmayan bir Bakanlık bu probleminin çözümü için de adres olması imkansız şeklinde konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir