EYT son durum ne? EYT nedir, çıkar mı?

EYT kapsamında olan milyonlarca yurttaş uzun süreden beri haklarının verilmesini bekliyordu sadece Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim şu anda gündemlerinde emeklilerde yaşa takılanlara (EYT) ilişkin bir emek harcama olmadığını da açıkladı.

EYT SON DURUM NE?

Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, şu anda gündemlerinde emeklilerde yaşa takılanlara (EYT) ilişkin bir emek harcama olmadığını da açıkladı.

7 MİLYON KİŞİ VAR DİYORLARLAR

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, gündemden düşmeyen EYT ile ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu. Bu mevzuyla ilgili tesir analizinin iyi yapılması icap ettiğini kaydeden Elitaş, şunları söylemiş oldu:
– “Yasanın çıkma tarihinden itibaren bunlar oluyor” dense daha doğru olurdu. 1999 senesinde çıkan yasa 19 yıl öncesine gitti. 11 yıl uygulama süresi vardı. Tam 20 yıl evvel yaşla ilgili problemi ortaya çıkarmış oldu. Şimdi bu EYT’de 1999 yılının öncesini mi alacağız, yoksa daha sonrasını mı alacağız. Bir rivayete gore kendini EYT’li hisseden 7 milyon şahıs var diyorlar. Onun ne işe yaradığını tam bilmiyoruz. Emek harcama Bakanlığı bu mevzuda çalışmalarını yapıyor.

– Bizim bu mevzuda parayı ödeyecek kurumla parlamento içinde uyum sağlanamadığı takdirde büyük bir mesele ortaya çıkabilir. Zira analizini yapmadan kanun çıkarırken Gömü ve Maliye Bakanlığını çağırırız, ilgili kurumları çağırırız. Her bir kanun maddesinin parasal kısımları olduğu takdirde her birinin tesir analizini, bütçeden ne şeklinde imkanlar ortaya çıkabileceğini, hangi kaynaktan temin edileceğine bakarız.

HESABI İYİ YAPMAK GEREKİR

– Diyelim ki 1 milyar TL’lik bir harcama yaptınız. O 1 milyar TL’den meydana getirilen harcamayı borçlanarak mı yapacaksınız yada başka yerden tutum ederek mi, yatırımları kısarak mı sağlayacaksınız diye tesir analizinin ortaya çıkması gerekir. Anayasanın hükmü de bu. O anlamda bu hesabı iyi yapmak gerekir. Bunu meydana getirecek kurumda Emek harcama Bakanlığıdır. Bakanımızın bugünlerde yapacağı açıklamalara dikkat etmek gerekir. (İHA)

EYT NEDİR, KİMLER EYT’Lİ SAYILIYOR?

Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden ilkin olanlar EYT’li (emeklilikte yaşa takılan) sayılıyor. Zira 9 Eylül 1999 öncesinde yaş şartı aranmaksızın prim günü ve sigortalılık süresi şartları sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999 tarihinde meydana getirilen değişiklikle prim günü ve sigortalılık süresi şartlarının yanı sıra bir de yaş şartı getirildi. EYT’li sayılmak için sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden ilkin olup, emeklilik için ihtiyaç duyulan yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını elde etmiş olmak gerekiyor.

“15 MİLYON OYLA CEVABIMIZI VERECEĞİZ”

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili tartışmalar sürüyor. Konya merkezli gösterim icra eden BBN Türk Tv kanalında katılmış olduğu programda gündemi meşgul eden EYT sorununa ilişkin açıklamalarda bulunan EYT Federasyonu Başkanı Gönül Boran Özüpak, AKP’ye sert tepki gösterdi.

“YİNE YOK, YİNE BEKLİYORUZ”

EYT’lilere ilişkin kanun teklifinin gelmesi durumunda karşıcılık partilerinin destek vereceğini söyleyen Özüpak, “Bugün bu kanun teklifi gelmiş olsa Milliyetçi Hareket Partisi’nden, aslına bakarsanız karşıcılık partilerinin hepsi diyor ki sorununuzu çözeceğiz. Siz getirin madem bu kanun teklifini, tamamımız elimizi kaldıralım deniliyor. Gene yok, gene bekliyoruz” dedi.

“15 MİLYON NÜFUSUMUZLA GEREKENİ YAPACAĞIZ”

AKP ve MHP’nin EYT’lilere ilişkin söylemlerini inandırıcı bulmadıklarını ifade eden Gönül Boran Özüpak, “Asla inandırıcı gelmiyor maalesef bu söylemler ve biz burada artık söylemler değil, vaatler değil; icraat diyoruz. Onu da seçim yatırımı olarak mı göreceğiz, olmak istemesek dahi. Eğer ki yeniden bu şekilde düşünülüyorsa da seçim zamanında 5 milyon-aileleriyle 15-20 milyon nüfusumuzla da gerekeni yapacağız. İktidarı karşıcılık, muhalefeti iktidar meydana getirecek güç emeklilikte yaşa takılanlardır” ifadelerini kullandı.

EYT’LİLER HAKKINI İSTİYOR

Emek harcamalar devam ederken, SÖZCÜ WEB TV mikrofonlarını EYTlilere uzattı.

“TEK DERDİMİZ İNSAN GİBİ YAŞAMAK”

1994 senesinde işbaşı yaparak ağır sanayide matbaada çalışan Zeynep Korkmaz, “Aslen benim işim adam işi fakat muhtaç olmamak için bu işi öğrendim. Şimdi hastaneden geliyorum ve sağ kolumu kaldıramıyorum. Bizlere gençsiniz diyorlar fakat biz Türkiye şartlarında ağır sanayide çalışmaktan 65-70 yaşın fiziki durumunu yaşıyorum. Benim derdim ekmek. Bizlere diyorlar ki ‘Siz oy verin, biz hakkınızı verelim Bu şekilde bir saçmalık olabilir mi? Biz aslına bakarsanız mağduruz. Kılı kırk yarıyoruz idame için. Ben şimdi hastaneye gelirken dolmuşa biniyorum, giderken yol parası vermemek için Bağcılardan Esenlere yürüyorum. Bizim tek isteğimiz 4447 sayılı kanunun iptali. 2023 senesinde emekli olacağım fakat benim prim gün sayım dolalı 4 yılı geçti. Benden istenen 5750 gündü benim şu an 8 bin güne yaklaştı. Ben hala çalışıyorum. Tek derdimiz insan şeklinde yaşamak. Artık kemerleri sıkmaktan usandık.” diye konuştu.

“İKTİDARI MUHALEFET, MUHALEFETİ İKTİDAR YAPACAK GÜÇTEYİZ”

Şu an 47 yaşlarında olan bir başka EYT mağduru Abdullah İyier ise 1992 senesinde sigortalı olarak işe başladığını belirterek, “8 bin 400 gün prim gün sayım var. Daha 53 yaşlarında emekli oluyorum ve 6 yılım var. Sigortamı doldurmak için part time işler arıyorum. İşverene gidiyoruz ‘Yaşlısınız diyor, devlet ‘Gençsiniz diyor. İki oğlum var, biri üniversitede diğeri lisede okuyor. Onların geçimini sağlamak için şoförlük yapıyorum. Bizi emekli yapmıyorlarsa bizlere iş versinler, çalışalım. Hiçbir ülkede yasalar geriye doğru işlemez. Ikimiz de geriye doğru işledi. Ben bu 6 yılda ne yapacağım? İşte bulamıyorum. Mağdurum. Bizim çözümümüz belli. 4447 sayılı kanunun kaldırılması. Biz şu an 5 milyon kişiyiz. Ailelerle beraber 20 milyon kişiyiz. İktidarı karşıcılık, muhalefeti iktidar meydana getirecek güçteyiz. Kim bizim yanımızdaysa ikimiz de onun yanındayız. Biz haklıyız, hakkımızı istiyoruz anamızın ak sütü şeklinde helal.” şeklinde konuştu.

“CUMHURBAŞKANININ EMEKLİ OLDUĞU YAŞTAYIM”

47 Yaşlarında ağır sanayide 27 yıl çalışan Nurettin Göçer, ” 2 yıl ilkin işten ayrıldım. Şu an işsizim. 8 bin 250 prim gün sayım var. 5 bin 300de tamamlanmıştı fazlam var fakat emekli olamıyorum. İki kızımla birlikte kalıyorum. İş yok. İşte bulamıyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum. Kanunlar geriye doğru işletilemez. Dünyada geriye doğru işletilen tek kanun 4447 sayılı kanun. Bu kanunun tamamen iptali ve bu mağduriyetimizin giderilmesini isterim. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim zamanı söz vermişti, sevinmiştik fakat sözünü tutmadı. Ben cumhurbaşkanının emekli olduğu yaştayım. Cumhurbaşkanının iki dudağının arasından çıkacak iki kelimeyi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN NE ZAMAN EMEKLİ OLDU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 senesinde yapmış olduğu bir konuşmada emeklilik yaşlarının düşürülmesi talebinde bulunan yurttaşları eleştirmiş ve “38 yaşlarında emekli olan biri 40 yıl devletten maaş alacak. Bu şekilde bir uygulama olması imkansız. Biz ekonomide bir ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde bu şekilde bir yükü milletimizin sırtına bindirmek şeklinde bir hakkımız var mı?” demişti.

1954 doğumlu olan Erdoğan, 1974 senesinde SSK’lı olarak işe girdi. 3 Mart 2000’de emeklilik başvurusu icra eden Erdoğan, 1 Nisan 2000’den itibaren emekli maaşı almaya başladı. Peşinden milletvekili ve Başbakan olan Erdoğan, emekliliğini dondurduktan 2 yıl sonrasında ise Emekli Sandığı’na yaşlılık maaşı talebinde bulunmuş oldu. Erdoğan 2006’da, doğrusu 52 yaşından itibaren de Emekli Sandığı’nın 1. aşama 4. kademesinden emekli oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.