Evlilik için kredi çekmek isteyince hayatı kâbusa döndü

Van’dan Afyonkarahisar’a çalışmak için gelen 39 yaşındaki Ferhat Akdağ, 2016 senesinde Sinanpaşa ilçesi Düzağaç nahiyesindeki bir akaryakıt istasyonunda çalışmaya başladı.

Kredi sicilinin bozuk olması sebebiyle evlilik için kredi çekmek istediğini patronlarına bildiren Akdağ, patronlarının işyeri açma teklifini kabul edince olanlar oldu. Patronları, Akdağ adına web bankacılığından yüklü oranda para trenleri yapmış olduğu için 456 bin bira vergi borcu geldi. Kişi şimdi evlendirilmiş olduğu eşinden ve çocuğundan ayrı yaşamak mecburiyetinde bırakıldı.

7 MİLYON LİRALIK PARA TRANSFERİ

Başından geçen vakası özetleyen Ferhat Akdağ, şu ifadelere yer verdi:

“2016 yılından beri Sinanpaşa ilçesi Düzağaç beldesinde bir akaryakıt istasyonunda çalışmaktaydım. Çalıştığım dönemlerde burada evlilik yapacağımdan dolayı işyeri sahiplerinden yardım ve destek talebinde bulundum.

Bunlar da bana ‘Sana bir şirket açalım, 6 ay süresince firmanın açık kalıp sonrasında kapattıktan sonrasında kredi sicilin temizlenir ve kredi çekebilirsin’ diyerek destek olabileceklerini söylediler. Ben de kabul ettim.

Bir süre herhangi bir sorun çıkmazken 2018 yılının sonunda şirket sahiplerinden İ.Ç. isminde kişi, benim web bankacılığım üstünden kendilerine aile içinde ve tecim yapmış oldukları insanlara ortalama 7 milyona yakın bir para transferi gerçekleştirmişler.

Bunu da ben 2021 yılının ilk aylarında evlilik yaptıktan sonrasında evime posta vasıtasıyla ulaşan evraklarla öğrendim” dedi.

TARTIŞTIKTAN SONRA BENİMLE İLGİLENMEDİLER

Gelen evraklar alıp işyeri sahiplerine ilettiğini kaydeden Akdağ,

“İşyeri sahiplerine evrakları götürdüğümde, bizlere değil bunu avukatlarına göndermemi söylemiş oldu. Ben de bunu avukatlarına noterden vekâlet vererek ilettim. İlk etapta avukatları benim konumla ilgileniyordu.

Ondan sonra işyeri satıldıktan ve ben de işyeri sahipleri ile tartıştıktan sonrasında ne kendileri ne de avukatları benimle ilgilenmedi. Şuan bana 456 bin lira maliyeden ceza ve ortalama 18 ayla 3 yıl arası hapis sonucu çıkıyor.

Bu durumdan dolayı aileyle ilgili sorunlarım oldu. Ortalama 44 gündür ailemden, çocuklarımdan, evimden uzak yaşıyorum. Şuan göçebe yaşamı yaşayarak arkadaşlarımın yanında kalıyorum. Bana destek olunmasını isterim” diye konuştu. (İHA)

 

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir