Evlenme yardımı

Babam, banka emekli sandığından emekliydi. 1995 senesinde vefat etti. Annem, ablam ve bana dul/yetim maaşı bağlandı. 1997 Kasım ayında yetim maaşı aldığım bankada çalışmaya başladım ve yetim maaşım kesildi. 1998 Haziran ayında başka bir bankaya geçiş yaptım. 1999 Aralık ayında evlendim. Ablam 1998 senesinde emek verme hayatına başladı ve maaşı kesildiği halde 2000 senesinde evlendiğinde evlilik yardımı adı altında bir para aldı. Ben de aynı yılda işe girmeme ve 1999 Aralık ayında ablamdan ilkin evlenmeme karşın bana evlilik yardımı yapılmadı. Bunun sebebi nedir? Geriye dönük evlilik yardımı talep edebilir miyim? İsmi saklı

506 sayılı Toplumsal Sigortalar Kanunu’nun geçici 20. maddesine nazaran kurulan banka emekli sandıkları, çalışanı ile eş ve evlatları için 506 sayılı Kanun’da belirtilen yardımlardan azca olmamak suretiyle müessese senetlerinde yer edinen yardımları sağlarlar.

Evlendiğiniz tarihte yürürlükte olan 506 sayılı Kanun’a nazaran evlenme yardımı, sigortalının ölümünden dolayı aylık ve gelir almakta olan gerçek sahibi kız çocuklarına evlenmeleri halinde ödeniyordu. Evlendiğiniz tarih öncesinde çalışmaya başlamış olmanız sebebiyle yetim aylığınız kesilmiş olduğundan, öteki bir deyişle evlendiğiniz tarihte yetim aylığı almıyor olduğunuzdan evlenme yardımına hak kazanamıyorsunuz.

Ablanızın durumunu bilemem. Zira çalışırken evliliğe ilk adımını attı ise evlilik öncesinde çalışmaya başladığında yetim aylığı kesilmiş olmalı. Bu durumda da evlenme ödeneğine hak kazanamaz.

Öteki taraftan, bir an için evlenme yardımına hak kazandığınızı kabul etsek bile, zamanaşımı sebebiyle bugün için talep hakkınız olmazdı.

Mirasın reddi dul aylığı almaya engel değil

Eşim 3 Ocak’ta vefat etti. Kamudan işçi emeklisiydi. Banka borçlarından dolayı reddi miras yaptım. Dul maaşı alıyorum. Bana “etkilenmez maaşı alırsın” dediler. Gene de içimde korku oluştu dul maaşım kesilirse diye. Doygunluk olmak için size de sormak istedim. Ayten Demirel

Eşlerden birinin vefatı halinde, sağ kalan eşin (hanım/adam fark etmez) mirası reddetmesi, vefat eden eşinden dul aylığı bağlanmasına engel değil. Bağlanacak dul aylığı da haczedilemez. Aynı durum gerçek sahibi olan kız evladı için de geçerlidir. O da mirası reddettiğinde, babasından yetim aylığı bağlanır ve bağlanan bu aylık haczedilemez. İçiniz rahat olsun, mirası reddetmeniz eşinizden aylık bağlanmasına engel olmadığı benzer biçimde, bağlanan aylığın kesilmesine de niçin olmaz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.