Ev sahibi ile kiracı mahkemelik oldu

Barış ve icra hukuk mahkemelerinde görülen kira tespit ve kira tahliye davalarının, toplam dava sayısına oranının bir yılda yüzde 10’dan yüzde 20’lere çıkmış olduğu, kira tespit ve tahliye davalarının genel davalar içinde da ilk sıralara yükseldiği ifade ediliyor.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, kiralarda­ki artışların Türkiye’de 26 milyonu kabul eden açlık sınırının altında yaşa­yanlar açısından büyük bir sorun yarattığını belirterek, düşük gelirli vatandaşların kiralarını ne olursa olsun devletin karşıla­ması icap ettiğini belirtti. Barınmanın bir insan hakkı bulunduğunu vurgula­yan Çakar, “Şu anda ki­racılar büyük bir çıkmaz­da” ifadesini kullandı.

DAVALAR ARTACAK

Bilhassa İstanbul’da kiraların uçtuğunu, ma­liyetlerin öngörülemez şekilde artması nedeniy­le yeni konut yapılmadı­ğı bu ortamda talep artışı sebebiyle yaşanmış olan bu fiyat artışına kısa vadeli bir çözüm bulunmadığını belirten Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Der­neği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan da, “Da­valar arttı ve önümüz­deki dönemde daha da artacak” dedi.

EMEKLİ BU KİRALARI NASIL ÖDESİN?

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, “Kiralarda fahiş artışlar var. 2 bin 500 TL, 3 bin 500 TL ile bir ay idame zorunda olan emekli bu fahiş kiraları iyi mi ödeyecek? Devlet acil bu soruna el koymalı dedi.

‘AİLEVİ DURUM’ DİYEREK ÇIKARAMAZ’

TÜGEM Başkanı Hakan Akdo­ğan, ev sahiplerinin çevredeki benzer dairelerin kiralarının artışını görünce mevcud kiracıları çıkarma yoluna gidebildiğini belirterek Ev sa­hibi ‘aileyle ilgili durum var’ deyip kontratı olan kiracıyı çıkaramaz. Eve birinci dereceden yakınının ihtiyacını noter kanalı ile kanıtlamak zorunda” dedi.

YILLIK KİRA ARTIŞI YÜZDE 84.2’Yİ BULDU

Bahçeşehir Üniversitesi Ekono­mik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) sahibinden.com verileri üstünden yapmış olduğu son ölçümlemeye bakılırsa, şubat itibarıyla Türkiye genelinde averaj kiralık konut fiyatlarındaki artış yüzde 84.2 seviyesinde. BETAM, senelik kira artış oranını İstanbul’da yüzde 112.3, Ankara’da ise yüzde 106.7 ölçüyor. Öte taraftan Türkiye İsta­tistik Kurumu (TÜİK) ölçümlemesi­ne bakılırsa kiralardaki senelik artış oranı martta yüzde 19.7 oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.