Eskişehir’de ‘zorunlu din dersi’ protestosu

Mecburi din derslerinin kaldırılması amacıyla Eskişehir Millet Meydanı’nda fiil yapılmış oldu. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı Kamer Ali Durur, “Biliyoruz ki bu karara dur demez isek, bu karar tavsiye sonucu olarak kalmayacak, ilk fırsatta hayata geçirilecek ve devamı getirilecektir” dedi.

Eskişehir’de ‘zorunlu din dersi’ protestosu

20. Ulusal Eğitim Şûrası’nda 4-6 yaş grubu evlatların eğitimine din eğitimi eklenmesi Eskişehir’de tepki ile karşılandı. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın öncülüğünde düzenlenen eylemde, mecburi din derslerinin mecburi olmaktan çıkarılması istendi.

image small

“ZORUNLU DİN DERSLERİ KALDIRILSIN”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı öncülüğünde, Hoşnudiye Mahallesi Millet Meydanı’nda düzenlenen eyleme, Eğitim Sen, Atatürkçü Fikir Derneği, Uygar Yaşamı Destekleme Deneği, SES şeklinde sivil cemiyet kuruluşları destek verirken eyleme CHP’li Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da katıldı.

image small

Ortalama 150 kişinin katılmış olduğu eylemde, ‘Mecburi din dersleri kaldırılsın. Okul öncesi din dayatması kabul edilemez’ pankartı ile ‘Unutmadık, unutmayacağız’, ‘Laik ve demokrat eğitim’, ”Mecburi din dersleri kaldırılsın’ yazılı dövizler açıldı. Eyleme katılanlar, ‘Şura sonucu geri çekilsin’, ‘Diyanete değil eğitime bütçe’ şeklinde çarpıcı sözler attı.

“TARİKATLAR VE CEMAATLER KAPATILMALIDIR”

Her gün inançların ayrıştığı ve eğitim yaşamının üstüne birçok baskıların oluştuğu günlerde olunduğunu ifade eden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı Kamer Ali Durur, eşit yurttaşlık temelinde özgür bir cemiyet için demokratik, laik ve bilimsel eğitim istediklerini söylemiş oldu.

image small

Toplumu inançları yüzünden birbirine düşmanlaştırarak, tüm toplumlar karşı karşıya getirilerek; işlenen suçlar meşrulaştırılmaya çalışıldığını belirten Durur, şu ifadeleri kullandı;

*Eğitimin amacı; ferdin kendi kabiliyetlerini keşfedip bunu geliştirmesini sağlamaktır. Hükümetlerin görevi ise çocuklarımıza düşünmeyi, sorgulamayı öğretmek ve kendine güvenen bireyler yetiştirmektir.

*Sadece, devletimizde eğitim kurumları, tamamen tarikatlar ve cemaatler gölgesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın isteklerine teslim edilmiş durumdadır.

*İnsanların yaşam tarzlarına, özgürce inanmalarına yada inanmamalarına, bilimsel düşünceye devamlı hücum halinde olan tarikatlar ve cemaatler kapatılmalıdır.

*Tüm okullarda mecburi din dersleri kaldırılmalıdır. Dindar ve kindar bir nesil yetiştirmekten vazgeçilmelidir.

“4-6 YAŞ ÇOCUĞUNA DİN DERSİ VERMEK, İNSAN HAKLARINA AYKIRI”

12 Eylül periyodu ile süregelen din dersi dayatmasına, 4+4+4 eğitim sistemiyle beraber mecburi din derslerinin eklendiğini vurgulayan Durur, birçok okulun imam hatip okullarına dönüştürüldüğünü söylemiş oldu. Bardağı taşıran son damlanın ise; 20. Ulusal Eğitim Şura’sının mecburi din derslerini ana sınıflarına kadar indiren tavsiye sonucu bulunduğunu ifade eden Durur şu şekilde konuştu:,

* Biliyoruz ki bu karara dur demez isek, bu karar tavsiye sonucu olarak kalmayacak, ilk fırsatta hayata geçirilecek ve devamı getirilecektir.

* 4-6 yaş çocuğuna din dersi vermek, somut düşünme aşamasında olan çocuğun dünyasını soyut kavramlar ile alt üst etmektir ve insan haklarına aykırıdır.

* Bu tavsiye sonucu, 4-6 yaş çocuğunun gelişim düzeyine, Evrensel Çocuk Hakları’na uygun olmadığı şeklinde laikliğe de aykırıdır.

* Çocuklar kimsenin siyasal malzemesi değildir. Çocuklar bu toplumun özneleri ve geleceğidir.

* Devletin görevi küçüklere bir dini dayatmak değil, tüm inançlara eşit mesafede durarak din ve inanç özgürlüğünü sağlamak, eşit yurttaşlık ilkesini kayıtsız şartsız uygulamaktır.

* Tekçi, ayrımcı, dayatmacı uygulama ve politikalar, toplumsal barışı, halkların bir arada yaşamasını zorlaştırır.

* Din temelli ideolojik tekçilik zoru, zorbalığı ve ayrımcılığı getirir.

* Eğitim sisteminin dinselleştirilmesi yalnız Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı üyelerinin problemi değil, bu ülkede inanan, inanmayan, değişik inançlardan olan her kesimin sorunudur.

* Millî Eğitim Şûrası kararını geri çektireceğiz!

Cemevleri kararıyla ilgili CHP'den açıklama İlginizi Çekebilir Cemevleri kararıyla ilgili CHP’den izahat

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.