Eşini boğarak öldüren sanığa ‘tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimine tepki

Zile ilçesinde, 10 Eylül 2021de, polise başvuran tekstil işçisi Murat Alper, boşanma aşamasında olduğu eşi Kadriye Alpere ulaşamadığını belirterek, yitik suç duyurusunda bulunmuş oldu. Zile Güvenlik Müdürlüğü ekipleri, Kadriye Alperin bulunması için emek verme başlattı.

Eşinin telefonundan yakınlarına ileti gönderilmiş olduğu belirlenen Murat Alper, polis ekiplerince gözaltına alındı. Sorguda eşini boğduğunu itiraf eden Alper, cesedini de ilçe çöplüğü yakınındaki hafriyat alanına gömdüğünü söylemiş oldu. Alperin itirafıyla meydana getirilen aramada, 2 çocuk anası kadının cesedine ulaşıldı. Emniyetteki sorgusunun peşinden adliyeye sevk edilen Alper, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Soruşturmanın tamamlanmasının peşinden Murat Alper hakkında kasten öldürme suçundan Zile Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Mahkeme heyeti, eşini aldattığı iddiasıyla öldürdüğünü söyleyen Alpere ilkin eşe karşı öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti TCKnın 29uncu maddesindeki tahrik indirimiyle cezayı 20 yıla düşürdü. Arkasından da Alperin duruşmalardaki iyi hali dikkate alınarak toplamda 16 yıl 8 ay hapis cezasına karar verildi.

BÖYLE BİR KARAR OLMAZ

Murat Alpere verilen cezaya Kadriye Alperin ailesi tepki gösterdi. Verilen cezanın oldukca azca bulunduğunu belirten anne Emine İnce, Ben hakkaniyet isterim. Benim ciğerim yandı. Tüm kadınlardan destek isterim. Verilen cezayı uygun bulmuyorum. Ben ağırlaştırılmış ceza isterim. Ben çocuğumun ölüsünü bile göremedim dedi.

Baba Yunus İnce ise, Bu şekilde bir karar olmaz. Benim çocuğumu öldürdü ve götürdü gömdü. Bana da kızımın telefonundan ileti atıyor, babacım ben doğuya, kocaya kaçtım. Beni merak etmeyin uzaktayım. Gelemedim. Size haber veremedim diye yazıyor. Olmaz. Hanım hakları diyorlar. Bunu asla duymuyor musunuz? Görmüyor musunuz? Günlük adam mı ölecek? Bu karara kesinlikle karşıyım, bu şekilde bir karar olmaz diye konuştu.

İNDİRİMSİZ CEZA ALMASI İÇİN DOSYANIN TAKİPÇİSİYİZ

İnce ailesinin avukatı Burak Yılmaz da Biz en başından beri bu cinayetin tasarlanarak işlendiğini beyan ettik, fakat verilen kararla kurul , vakada tasarlama yok dedi. Haksız tahrik indiriminin uygulanmaması icap ettiğini söyledik, haksız tahrik indiriminin yanında bir de takdiri indirim uygulandı.

Sanığın yargılama sürecinde o şekilde bir tutumu vardı ki, adeta öldürmekteki haklılığını ispatlamaya çalışan, son aşama nobran bir tavır. Hatta son oturum biz beyanda bulunduktan sonrasında sanık, aile avukatları olarak bizi yalancılıkla suçladı. Tüm bunlara karşın gelen iyi hal indirimi beni hem şaşırttı hem de üzdü. Doğal biz bu karara itiraz edip Bölge Adalet sarayı Mahkemesine taşıyacağız. Sanığın indirimsiz ceza alması için dosyanın takipçisiyiz ifadelerini kullandı. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir