Ertuğrul Akbay’ı özlemle andık

Ertuğrul Akbay benim en uzun süre beraber çalıştığım meslektaşımdır.

Görkemli bir gazeteciydi.

Daima en mühim haberleri yakalar, en çarpıcı röportajları hazırlardı.

Onunla dostluğumuz, tanıştığımız yıl olan 1967’den, vefat etmiş olduğu 2019 yılına kadar tam 52 yıl sürdü.

Süre o denli süratli akıyor ki, onu kaybedeli 3 yıl olmuş

Sevgili arkadaşımı dün, ölümünün 3’üncü senesinde  özlemle andık.

★★★

Ertuğrul Akbay, yarım aşırı geçen gazetecilik hayatında oldukca başarıya ulaşmış haber ve röportajlara imza attı. Yapmış olduğu işleri ve kazanılmış olduğu başarıları anlatmaya koca bir kitap yetmez.

Muhabir oldu

Yönetici oldu

Patron oldu

Fakat o hep gazeteci kaldı. Muhabirlik ve röportaj yazarlığı en sevilmiş olduğu işti.

Şu şekilde bir düşünüyorum da Dünyada 7 kıtaya 177 ülkeye ayak basıp bunca işi iyi mi başardı diye şaşırıyorum. Aklıma gelen olaylardan bazılarını okurlarımla paylaşmak isterim.

★★★

 1967 senesinde Afrika’ya gidip, Kongo’da yaşayan ve dünyanın en kısa boylu insanları olan Cüce Pigme’lerle bir süre birlikte kalıp hazırladığı yazı dizisi, Iyi sabahlar Gazetesi’ne büyük tiraj aldırdı.

 1968 senesinde, büyük yıldız Türkân Şoray’ın en parlak döneminde ona yaşamını anlattırmayı başararak Son Gazetesi’ne 200 bin tiraj aldırdı. Bugün bu şekilde bir sayı söyleniş bile edilemez!

 1970’li yıllarda, Dünyanın en meşhur tabanca tüccarlarından Suudi Arabistanlı Adnan Kaşıkçı ile röportaj yapabilen ender gazetecilerden biri oldu.

 1975 senesinde Hindistan’a gidip Hint Fakirleri içinde aylarca yaşayarak hazırladığı yazı dizisiyle büyük vaka yarattı.

 1976’da Kafkasya’ya giderek, 100 yaşını aşan ve dünyanın en uzun ömürlü insanları olan Kafkas köylüleri üstünde uzun yaşam gizemini araştırdı ve yazdı.

 1978’de, dünyaya kapalı olan Sovyetler Birliği’ne gitmeyi başararak, Rusların meşhur gizli saklı servisi KGB ile uzun bir yazı dizisi hazırladı. Kimse Moskova’daki KGB merkezinin önünden bile geçemezken, o Sovyet Hükümeti’nden almış olduğu izinle KGB binasına girmeyi başardı ve hazırladığı yazı dizisi büyük ses getirdi.

 1981’de, Ronald Reagan’ın ABD Başkanı seçildiği günlerde, dünyada hiçbir gazeteci onun yanına bile yaklaşamazken, Ertuğrul Akbay bir mitingde  hususi koruma ordusunu aşıp Başkan Reagan’a ulaşarak elini sıktı. Türkiye’den slm getirdiğini söyleyen Akbay, Başkan’la fotoğraf çektirip Türkiye hakkında görüşlerini aldı. Reagan röportajı vaka yarattı.

 1982 senesinde Türkiye’de banker faciası yaşandı. Halktan milyarlarca lira para toplayan Banker Kastelli mali krize girip batınca, hapisten kurtulmak için Türkiye’den firar etti. Tüm İnterpol polisi, dünyanın her ülkesinde fellik fellik onu ararken, Ertuğrul Akbay yurt haricinde Banker Kastelli’nin gizlendiği yeri bulup röportaj yaparak büyük bir başarıya imza attı.

 Londra’da meydana getirilen bir Güzellik Yarışması’nda, kraliçe seçilen Cenup Amerikalı Dünya Güzeli ile Royal Albert Holl’de ilk dansı yapmayı başaran gazeteci olarak dünya basınını kıskandırdı.

 Brooke Shields, Gina Lollobrigida, Claudia Cardinale, Alain Delon, Jean Paul Belmando benzer biçimde bir oldukca beyazperde yıldızı ile garip röportajlar yapmış oldu.

Bir oldukca politika adamı (Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Alpaslan Türkeş, Necmettin Erbakan vs.) Ertuğrul Akbay’a güvenerek mühim haberler verirlerdi. Fakat ona, hepsinden oldukca Turgut Özal ve eşi Semra Hanım güvenirdi..  Özal’lar, Ertuğrul Akbay’ı aileden biri benzer biçimde severlerdi.

 Sahibi olduğu Gölge Adam Gazetesi’nde mühim haberlere imza atan Akbay, 1987 senesinde Başbakan Turgut Özal’ın ABD’da “Bypass ameliyatı” olduğu haberini herkesten ilkin vererek tüm Türk basınını atlattı!

 Ertuğrul Akbay’ın son eseri “Yaş 75, Yolun Yarısı” adlı kitap satış rekorları kırdı ve satışı hâlâ devam ediyor.

★★★

Dün bu şekilde mühim bir gazeteciyi andık.

Nur içinde yat sevgili kardeşim.


aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir