Ermenistan’da hükümet karşıtı protestolar sürüyor

Ermenistan’da, Başbakan Nikol Paşinyan’ın istifasını isteyen muhalifler, 1 Mayıs’tan bu yana gösterilerine devam ediyor.

Başkent Erivan’daki en eleştiri bağlantı noktalarından olan Kiev Köprüsü’nü kamyonlarla vasıta trafiğine kapatan göstericiler, parlamento binasına yakın caddelerde çöp konteynerleri ile barikat kurdu. Erivan’ın mühim çevre yolu bağlantılarında trafik durdu. Polisin müdahale etmiş olduğu gösterilerde, onlarca protestocunun gözaltına alındığı açıklandı.

Ermenistan muhalefeti, Paşinyanın Dağlık Karabağ topraklarını teslim ettiğini belirterek ve dış politikada teslimiyetçi bir tutum sergilediği sebebi öne sürülerek vatana ihanet suçundan yargılanmasını talep ediyor. Ermenistan savcılığına müracaat meydana getiren muhalifler bununla birlikte Paşinyanın istifasını istiyor.

1 Mayıs tarihinden itibaren Sivil itaatsizlik eylemlerine başlamış olan muhalifler, talepleri karşılanana kadar gösterilerine devam edeceklerini deklare etti. Ermenistan’da dün düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde 200den fazla şahıs gözaltına alınmış, kısa bir süre sonrasında özgür bırakılmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir