Erken ölüm riskine karşı uzmanlardan altın tavsiyeler

Yaşları 50 ile 75 içinde değişen 2.000 kişiyi izleyen Brezilyalı uzmanlar, flamingo testini (tek ayak üstünde 10 saniye durma) tamamlayamayan gönüllülerin, testi kolaylıkla geçenlere kıyasla erken ölme olasılığının yüksek bulunduğunu buldu.

Daily Mail ise sağlığınızın iyi olup olmadığını ölçebileceğiniz bazı işaretleri sıraladı

FLAMİNGO TESTİ

Rio de Janeirodaki Clinimex Egzersiz Tıbbı Kliniğinden araştırmacılar tarafınca yürütülen ve her bir katılımcının averaj yedi yıl süresince izlendiği emek verme süresince, baş araştırmacı Dr. Claudio Gil Araujo, günlük yaşam için iyi bir denge seviyesinin lüzumlu bulunduğunu ve denge kaybının sağlığa zararı olan bulunduğunu söylemiş oldu.

YÜRÜME HIZI

Fransa Ulusal Sıhhat ve Tıbbi Araştırma Enstitüsünden araştırmacılar, averaj olarak beş yıl süresince takip edilen 65 yaş üstü 3.200 kişinin adım atma hızını ölçtüler.

Analizler, yürüyüş yapanların en yavaş üçte birinin, en süratli gruba kıyasla, çalışmanın sonunda ölme olasılığının yüzde 44 daha çok bulunduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar, süratli yürüyenlerin daha zinde olabileceğini ve kardiyovasküler sağlıklarının daha iyi olabileceğini söylemiş oldu.

OTURMA VE KALKMA

Araştırmacılar, oturup kalkmak için savaşım eden kişilerin genç ölme olasılığının beş kat daha çok bulunduğunu buldu.

Brezilyadaki Gama Filho Üniversitesinden bilim adamları, oturma-kalkma testini yapmaları istenen 51-80 yaşları arasındaki 2.002 kişiyi inceledi.

Sonuçlar, testi tamamlamak için en fazlaca savaşım edenlerin ölme olasılığının, başarıya kolayca ulaşanlara kıyasla 5,4 kat daha çok bulunduğunu gösterdi.

Araştırmacılar bulgularının, yaşla beraber hareket kabiliyetini, esnekliği ve kasını kaybedenleri belirlediğini ve bunun sıhhat durumunun fena bulunduğunun bir işareti bulunduğunu söylemiş oldu.

MERDİVEN ÇIKMAK

Dört kat merdiveni sorunsuz bir halde çıkabilmek, erken bir ölümden kaçınacağınızı da izah edebilir.

İspanyadaki araştırmacılar, 12.000den fazla insanı koşu bandında çalıştırdı ve yorulana kadar yavaş yavaş tempoyu artırmalarını sağlamış oldu. Kalpleri de aynı anda seyredildi.

2018 senesinde European Heart Journalda gösterilen emek verme, gönüllülerin sağlığını beş yıl süresince takip etti. Sıhhat durumu fena olduğu kabul edilen katılımcılarda, kalp hastalıklarının yanı sıra tüm nedenlerden ölüm oranları, daha zinde akranlarına kıyasla ortalama üç kat daha yüksekti.

KAVRAMA GÜCÜ

İskoçyadaki uzmanlar, Britanyalıların sıhhat kayıtlarını içeren devasa bir veri tabanı olan UK Biobanktan alınan verileri kullanarak, yaşları 40 ile 69 içinde değişen 500.000 gönüllünün kavrama enerjisini inceledi.

2018de British Medical Journalda gösterilen bulgular, iştirakçilerin kavrama gücündeki her 5 kglık düşüş için herhangi bir nedenle ölüm, kardiyovasküler hastalık ve kanser risklerinin beşte bir oranında arttığını gösteriyor.

Araştırmacılar, kavrama gücünün iskelet kası sağlığının bir göstergesi olarak hareket ettiğini söylemiş oldu.

ŞINAV

Internasyonal bir ekip, fizyolojik uygunluk ile kardiyovasküler hastalık riski içinde bir bağlantı olup olmadığını incelemek için yola çıktı.

2000 ile 2010 yılları aralığında mahalli bir tıp kliniğinde tertipli olarak yapabildikleri kadar fazlaca şınav çekmeleri istenen 1.100 itfaiyeciyi işe aldılar.

JAMA Network Open dergisinde gösterilen bulgulara nazaran, izlendikleri 10 yıl süresince 37 kişiye kalp hastalığı teşhisi kondu.

Sadece 40tan fazla şınav çekebilenlerin, 10dan azca şınav çekenlere kıyasla, bir şınav çekme olasılığı yüzde 96 daha azdı.

 

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.