Erdoğan’ın NATO sözleri ABD’de büyük yankı uyandırdı

Reutersta yer edinen habere bakılırsa, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün Finlandiya ve İsveçin NATO üyeliğine sıcak bakmadığını deklare etti.

Erdoğan, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorusu üstüne, Finlandiya ve İsveçin NATOya katılacağına yönelik açıklamasına ilişkin, Şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişimleri takip ediyoruz fakat pozitif bir fikir içinde değiliz ifadesini kullanmıştı.

ABDLİ YETKİLİDEN AÇIKLAMA

ABDnin Avrupa ve Avrasya Bürosundan Donfried basın toplantısında gazetecilerin sorusu üstüne şunları söylemiş oldu:

* Bu mevzu hafta sonu NATO toplantısında İsveç, Finlandiya ve Türkiye içinde muhakkak konuşulacaktır.

* Tüm NATO ülkelerinin Finlandiya ve İsveç ile yakın ilişkileri var ve uzun senelerdir birlik adına yakından emek verme yürütülüyor.

* Türkiyenin İsveçin başvurusunu reddedeceğinin kati bulunduğunu düşünmüyorum, bu iki ülke NATO için etkin şekilde ortaklık gösteriyor.

FİNLANDİYA’DAN ERDOĞAN’A YANIT

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına cevap verdi. Haavisto, “Türkiye daha ilkin Finlandiya’nın NATO’ya iştirak etmesi için pozitif görüş beyan etmişti” açıklamasını yapmış oldu. Haavisto, cumartesi günü Almanya’nın başkenti Berlin’de Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşeceğini söylerken, Erdoğan’ın açıklamalarına üstüne “Bu mevzu üstüne adım adım ilerleyelim. Sabretmeye ihtiyacımız var” yorumunu yapmış oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.