Erdoğan’ın Miçotakis çıkışı gündemde… Yunan hükümet kaynakları: Türkiye’nin üç amacı var

Türkiye ile Yunanistan ilişkileri son dönemde gerilirken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğanın Yunanistan Başbakanını hedef alan Miçotakis benim için bitmiştir. sözleri gerilimi iyice artırmıştı.

Bu sözlerin derhal peşinden, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistanın onları askerden arındırmadığı takdirde Ankaranın doğu Ege adalarının egemenliğine itiraz edeceğini söylemişti.

Yunanistan dün Birleşmiş Milletlere bir mektup göndermiş ve Türkiyenin Yunan hava sahasını ihlal ettiğini öne sürmüştü. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e hitaben yazılan mektup, Türkiye’nin Ege üstündeki uçuşlarını artırmasının ve Erdoğan’ın Miçotakis’e yönelik sözlerinin peşinden geldi.

TÜRKİYENİN ÜÇ AMACI VAR

Yunanistanın köklü gazetelerinden Kathimerini ise, Türkiyenin bu tutumunu mercek altına aldı. Gazeteye konuşan ve adı açıklanamayan Yunan hükümeti kaynakları, Türkiyenin standart taktiği bulunduğunu ve bunun üç yönlü bir amacı bulunduğunu söylemiş oldu.

İsmi açıklanmayan kaynak, Bu hedeften birincisi, Ankaranın Batının Türkiyeye ihtiyacının Türkiyenin Batıya ihtiyacından daha çok olduğu görüşünü empoze ederek Batıya baskı yapması. İkinci hedefi, İkinci hedefi, internasyonal toplumda bölgesel bağımsız bir güç bulunduğunu ve bu şekilde hareket ettiğini göstermek. Ve son olarak üçüncü hedefi ise Rusyadan çıkar sağlamak. Bu yüzden de Finlandiya ve İsveçin NATOya katılımına, Moskovayı doyum edecek şekilde itiraz ediyor. dedi.

OLASI BİR ERDOĞAN-MİÇOTAKİS GÖRÜŞMESİ

Ek olarak, Ankaranın kısa sürede 12.000-12.500 metreden fazla derinlikte sondaj yapabilen West Cobalt adlı dördüncü sondaj gemisini satın alması, Türkiyenin bu yaz Doğu Akdenize bir sondaj kulesi gönderme ihtimalini gözler önüne sererken, bu haber de Yunan basınında büyük yankı buldu.

Öte taraftan, Haziran ayında Madridde yapılacak NATO zirvesinde Miçotakis-Erdoğan görüşmesi olasılığı sorulan hükümet sözcüsü Giannis Oikonomou, komşularımızla daima görüşmeye hazır bulunduğunu, sadece belirli koşulların yerine getirilmesi icap ettiğini söylemiş oldu. Hükümet sözcüsü, Yunanistanın Erdoğanın istediği şeklinde davranması kesinlikle bir şart değil. diye ekledi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir