Erdoğan’dan Ayasofya Camii açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması final programına katıldı.

Erdoğan, burada yapmış olduğu açıklamada, Yüce Mevla Kuran-ı Kerimin her harfin, her hecenin hakkı verilerek okunması icap ettiğini buyurmaktadır. Kuran-ı Kerimin pürü temiz kalple, temiz ağızla, edeple, hürmetle, adeta manası katre katre içilerek tilavet edilmesi gerekmektedir. En güzeli de Kuran-ı Kerimin gönülleri okşayan, ruhları tedavi eden, zihinleri harekete geçiren, dinleyen herkesi etkileyen güzel bir sesle okunmasıdır. Bu gün artık 6ncısına ulaşmış olduğu için Ramazanlarımızın geleneği haline geldiği söyleyebileceğimiz Kuran-ı Kerimi güzel okuma yarışmasının finali vesilesiyle bir aradayız. Asırlardır her Ramazan camilerde yada evlerde bir araya gelmiş olarak Kuran-ı Kerim hatimleri icra eden milletimiz için bu yarışma adeta iftar öncesi ziyafet, bir ödül olmuştur dedi.

İLK GÖZ DİKTİKLERİ YER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyleki sürdürdü;

*Tek parti devrinden 28 Şubata kadar her dönemde milletimizle hesaplaşmak isteyenlerin ilk göz diktikleri yerlerden biri Kuran öğreten müesseseler olmuştur. Kuran kurslarının kapatılmasından, mushafların imhasına, camilerini kapısına kilit vurulmasından ezanın dilinin değiştirilmesine kadar ne yapıldığıysa milletimizin kalbindeki inanç ve onun timsali olan Kuran muhabbeti silinemedi.

*Bu sancılı devrin son emarelerinden olan Ayasofya-i Kebir Camiini de aslına rücu ettirerek, hamd olsun milletimiz üstünde oynanan kirli oyunu tümüyle bozduk. Hatta bununla kalmadık, caminin müzeye çevrilmesinin peşinden yıktırılan avludaki Fatih yadigârı medreseyi de aslına uygun şekilde tekrardan ihya ederek Vakıf Üniversitemizin hizmetine verdik. Rabbimden ülkemizi ve milletimiz her türlü uygarlık, tarih, kültür düşmanlığından hoyratlığından muhafaza eylemesini temenni ediyorum.

*Bir süredir kimi Avrupa vatanlarında İslam ve Müslüman düşmanlığı yaparak Kuran-ı Kerim yakarak kendilerine siyasal rant sağlamaya çalışanlar bulunduğunu görüyoruz. Aslen bu husumet sahiplerinin sergiledikleri vandallık, cehaletlerinin işaretidir.

*Kuran-ı Kerimi tercümesiyle dahi bir kez okuyan asla kimsenin bu kutsal Mushafa husumet beslemesi mümkün değildir. Doğal her şey şeklinde Kuranla tanışmak ve Kuran-ı Kerimin nurlu iklimine dahil olmak, onun çağlar ötesi mesajlarına nüfuz edebilmek de bir nasip meseledir.

*Hamd olsun vatanımızda kuran eğitimine her yerde erişmek mümkündür. İmam hatip okullarımızla, öteki okullarımızdaki kuran derslerimizle camilerimizde oluşturulan kurslarımızla çocukluktan erişkinliğe kadar her yaş grubunda dileyen her insana Kuran-ı Kerimi öğretecek alt yapıya sahibiz. Fazlaca kısa süre ilkin kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Diyanet Akademimizle mühim bir eksikliği daha gidererek tüm bu süreci bir adım öteye taşıyor oldukça daha nitelikli hale getiriyoruz. DHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.