Erdoğan: NATO ve AB üyeleri sadece laf üretiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu ile ortak basın toplantısında konuştu.

Erdoğan, Bölgemizdeki ve ötesindeki tüm aktörlerin bölgesel sulh ve istikrarı öne çıkarması elzemdir dedi.

Kosovada FETÖyle savaşım mevzusuna değinen Erdoğan, Demokrasimize kasteden, 251 vatandaşımızı alçakça şehit eden terör örgütünün varlığının sonlandırılması büyük ehemmiyet arz ediyor ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Kosovanın NATO üyeliği mevzusunda ise Kosovayı tanıma noktasında adımlarımızı atarız, NATOnun bir üyesi olarak da Kosovayı tanırız. Biz NATOda da genişlemenin yararlı olacağını bugüne dek hep savunduk, bugün de savunuyoruz. Bu adımları atarken bunu dünya barışı için istiyoruz dedi.

BUNLAR SAMİMİ DEĞİL

Erdoğan, Şu anda AB üyesi ülkeler içinde müdafa endüstri ortaklık yapmamız ihtiyaç duyulan ülkeler var. Bu ülkelerin birçoğu NATO üyesi. Türkiye de bir NATO üyesi. Türkiyeye müdafa sanayii işbirliğinde yaklaşmayan, uzak duran. Bu tarz şeyleri niye vermiyorsunuz? Bu vasıta gereç cephanesi vermeniz dayanışmamızın gereği. Bunlar samimi değil. NATO ve AB üyeleri yalnız söz üretiyor dedi.

RUSYA VE UKRAYNAYA ÇAĞRI

Rusya ve Ukrayna arasındaki muharebeye da değinen Erdoğan, Şu anda Ukrayna’yı AB’ye alma gayretlerini takdirle karşılıyoruz, bu güzel gelişme. AB liderlerine ben diyorum ki, ‘Türkiye’yi niçin almakta tereddüt ediyorsunuz ya da almıyorsunuz’ diyorum. Avrupa Birliği üyesi ülkelere diyorum ki; şu anda Ukrayna ile ilgili gösterdiğiniz hassasiyeti lütfen Türkiye için de gösterin. Yoksa Türkiyeye de birileri harp açıp saldırmış olduğu süre mı gündeme alacaksınız? şeklinde konuştu.

Ek olarak, Erdoğan, toplantı sonrası toplumsal medya hesabından şu paylaşımlarda bulunmuş oldu:

* Bugün Kosova Cumhurbaşkanı Sayın Vjosa Osmani-Sadriu ve heyetini devletimizde ağırlamaktan büyük bir sevinç duyduk. Bu ziyaretin köklü tarihî, kültürel, beşerî bağlara haiz ülkelerimiz arasındaki kardeşlik ve dayanışmanın daha da güçlendirilmesine hizmet edeceğine inanıyorum.

* Kosova’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne, siyasal birliğine, kalkınmasına, internasyonal alanda hak etmiş olduğu yeri almasına büyük ehemmiyet atfediyoruz. Ülkemizin de katkılarıyla Kosova halkının refahının artmasından sevinç duyuyoruz.

* TİKA, Kosova’da 700’e yakın proje gerçekleştirmiş oldu. Türk firmaları bugüne dek 400 milyon avroya varan yatırım yapmış oldu. Özgür Tecim Anlaşması’yla ticaretimizde pozitif yönde bir seyir yakalandı. Tecim hacmimiz salgına karşın 2021’de %52 düzeyinde arttı, 600 milyon dolara ulaştı.

* Türkiye, Kosova’nın tüm komşularıyla iyi ilişkiler geliştirmesini istemekte, Priştine-Belgrad Diyalog Süreci’ni desteklemektedir. Kosova’yı tanıyan ilk ülkelerden biri olarak, ilk günden itibaren her alanda Kosovalı kardeşlerimize destek verdik, vermeye devam edeceğiz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.