Erdoğan kendi yaptırdığı havalimanını kullanmıyor

Türkiyenin son bir haftadır gündemi Mustafa Kemal Atatürk Havalimanının iki pistinin kırılarak millet bahçesine dönüştürülmesi projesi.

Karşıcılık partilerin temsilcileri, sivil cemiyet örgütleri ve vatandaşlar iş makinelerinin pist bölgesine girip yıkım çalışmalarına başlamasına tepki gösterirken, iktidar mensupları projeyi korumak için çaba sarfediyor.

İstanbul Havalimanı 2018 senesinde açıldıktan sonrasında Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı, adeta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hususi havalimanı olarak kullanılmaya başlandı.

Cumhurbaşkanlığı’na ilişik tam 16 hava aracının bulunmuş olduğu VIP filo Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’nda konuşlandırıldı.

AÇILIŞLARA GİTTİ

Erdoğan, kentin kuzeyine yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan İstanbul Havalimanına açılmadan ilkin 21 Haziran 2018 tarihinde indi.  Havalimanında araştırmalarda bulunan ve müteahhitlerden data alan Erdoğan 29 Ekim 2018de ise havalimanının açılışını gerçekleştirmiş oldu. Erdoğan, 14 Haziran 2020de ise üçüncü pisti, devlet konukevi ve camii açılış töreni için İstanbul Havalimanına uçakla indi.

İstanbul Havalimanını seyahatlerinde pek tercih etmeyen Erdoğan, İstanbula geldiği günlerde eğer yurtiçi ve yurtdışı seyahatleri var ise çoğu zaman Mustafa Kemal Atatürk Havalimanının doğu-batı pistini kullanıyor, basın toplantılarını burada düzenliyor.

Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı millet bahçesine dönüştürülme projesi tamamlandıktan sonrasında da pist ve devlet konukevi hizmet vermeye devam edecek. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı tayyare filosu da burayı kullanmayı sürdürecek.

İstanbul Havalimanında iki yıl ilkin devlet konukevinin hizmete alınmasına karşın, Erdoğanın seyahatler ve basın toplantıları için niçin burayı tercih etmediği bilinmiyor.

29 Mayısta İstanbulun fethini Mustafa Kemal Atatürk Havalimanında kutlayacaklarını belirten Erdoğan, yeni havalimanından her fırsatla övgüyle söz ediyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir