Erdoğan: Başlarını eziyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Baltalimanı Polisevi’nde, Polis, Jandarma ve Sahil Güvenlik Mensubu ile İftar Programına katıldı. Terörle mücadeleye değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bölgesindeki provokasyonlara karşın dünyanın en güvenli ülkelerinden biri bulunduğunu söylemiş oldu. Erdoğan, son dönemde hedef alınan polislere de davet yaparak, Sizler bunlara aldırmayın bir tek vazifenize odaklanın. Cumhurbaşkanı olarak sonuna kadar yanınızdayım ifadelerini kullandı.

“TÜM POLİSLERİMİZİ ŞÜKRANLA, TAZİMLE, RAHMETLE YAD EDİYORUM”

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu ifadeleri kullandı;

*Dünyada pek fazlaca insan topluluğu olmakla beraber bunlardan sadece bir kısmı millettir. Biz dünyanın en kadim, en köklü, en kuvvetli, en geniş coğrafyada yargı sürmüş, en yüksek medeniyetleri kurmuş, milletlerinin başlangıcında geliyoruz.

*Millet olabilmek için ortak bir dile, ortak bir inanca, ortak bir tarih şuuruna, sağlam bir ekonomiye ve hepsinin üstünde inşa edileceği bir vatana gerekseme vardır. Coğrafyayı vatan haline getiren, üstünde işte bu unsurlar çevresinde kenetlenmiş bir insan topluluğunun yaşıyor olmasıdır.

*Bireyden başlayıp topyekun millete kadar uzanan bu insan topluluğunu bir arada tutmanın ilk şartı ise can ve mal güvenliklerini, huzurlarını geleceğe umutla bakabilmelerini sağlamaktır. Hırsızlık şeklinde en rahat suçlardan, terör şeklinde en ağırlarına kadar toplumun can ve mal güvenliğine yönelik her türlü tehditle bilhassa savaşım etmek devletin asli görevi ve alametifarikalarından biridir.

*Sadece bu şekilde sınırlarımızı da bayrağımızı da anayasamız ve yasalarımızı da kurumlarımızı da anlamlı hale getirebiliriz. Polislerimiz yerleşim merkezlerinde, jandarmamız kırsalda, sahil güvenliğimiz kıyılarımızda ifa ettikleri görevlerle vatandaşımızın huzurunu ve dolayısıyla devletimizin anlamını korumaktadır.

*Ve bilhassa de unutmayınız bireyde her işin başı sıhhat iken toplumda her işin başı güvenliktir, huzurdur. Eğer her bir insanımız can ve mal güvenliğinden güvenli şekilde yaşamını sürdüremiyorsa öteki hiçbir şeyin önemi yoktur.

*Sizler işte bu huzurun teminatı olan güvenlik güçlerimizin temsilcilerisiniz. Bu vesileyle Türk Polis Teşkilatının 177. kurum yıl dönümünü kutlama ediyorum. Kuruluşundan bugüne teşkilatımızda vazife icra eden ve gerektiğinde canlarını vermekten çekinmeyen tüm polislerimizi şükranla, tazimle, rahmet ve saygıyla yad ediyorum.

TEPELERİNE BİNİYOR, BAŞLARINI EZİYORUZ”

*Halen vazifeleri başlangıcında olan polislerimize başarılar diliyor, Rabbim hepsini de muhafaza eylesin diyorum. Haziran ayında da jandarma teşkilatımızın 183. kurum yıl dönümüne ulaşacağız. Şimdiden jandarma teşkilatımızın kurum yıl dönümünü de kutlama ediyorum.

*Asayişten terörle mücadeleye kadar geniş bir alanda kahramanca savaşım eden yürekli jandarmalarımıza başarılar temenni ediyorum. Aynı şekilde bu yıl 40. kurum yıl dönümü olan kıyılarımızı emanet ettiğimiz son yıllarda denizlerimizde görülen yoğun sığınmacı akınını yöneten Sahil Güvenlik Komutanlığımızın tüm personelini de kutlama ediyorum.

*Türkiye uzun devam eden terörle savaşım döneminde askeriyle, polis ve jandarmasıyla güvenlik korucusuyla öteki kamu görevlileriyle vatandaşıyla on binlerce şehit vermiş bir ülkedir. Buna karşın terörle mücadeleyi daima hukuk devleti sınırları içinde yürüttük. Hele hele insanlıkla bağdaşmayan yöntemlere asla tevessül etmedik.

*Hamdolsun sınırlarımız içinde bitirme noktasına getirdiğimiz terörle savaşım sürecimizi alnımızın akıyla bugünlere ulaştırdık. Artık terör örgütlerinin bizlere saldırmasını beklemiyor, onları sınırlarımız ötesinde gizlendikleri inlerinde bulup tepelerine biniyor, başlarını eziyoruz.

*Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve danışma teşkilatımız başta olmak suretiyle bu mücadelede vazife alan tüm birimlerimizin tek yumruk olarak beraber çalışmasıyla terörle mücadelede ülkemizi yeni bir döneme açmış bulunuyoruz. Ülkemizin güvenlik mevzusundaki başarısı bir tek terörle mücadeleden ötesi harekatlardan ibaret değildir.

*Son dönemde asayişten uyuşturucuyla mücadeleye, organize suçların önlenmesinden trafik hizmetlerine, kıyılarımızın güvenliğinden internasyonal misyon faaliyetlerimize kadar geniş bir alanda tarihimizin en mühim başarılarını elde etti. Güvenlik teşkilatımızın jandarmamızın, sahil güvenliğimizin takdire şayan bir iş birliği ve koordinasyon içinde yürüttüğü çalışmaların meyvelerini en güzel şekilde topladık.

*Bu sayede Türkiye bölgesindeki krizlere, sığınmacı akınına, iç ve dış nice provokasyon girişimine karşın dünyanın en rahat, en güvenli ülkelerinden biri olarak ön çıkmıştır. Örnek olarak gelişmiş ülkelerin bile ciddi toplumsal kırılmalar yaşamış olduğu salgın döneminde biz bir tek milletimizin huzurunu güvence altına almakla kalmadık. Bu kriz döneminde vefa timleri şeklinde uygulamalarla güvenlik teşkilatlarımızın, yurttaşlarımıza geniş bir alanda hizmet vermesini sağladık.

REFORMLAR GERÇEKLEŞTİRDİK

“Güya uygar, güya insan hakları savunucusu Avrupanın denizlerde ölüme terk etmiş olduğu sığınmacıları kurtararak tüm dünyaya vicdan ve terbiye dersi verdik” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

*Doğal bu tablonun ortaya çıkmasında güvenlik kurumlarımız 15 Temmuzun arkasından gerçekleştirdiğimiz reformların mühim bir tesiri vardır. Güvenlik kurumlarımızı bir tek FETÖden temizlemekle kalmadık kapasitelerini de olağanüstü arttıracak reformlar gerçekleştirdik.

*Rütbeli ve işgören seviyesindeki personel eksiğini hızla tamamladığımız çarşı ve mahalle bekçiliğini ihya ettiğimiz atamasından tayinine kadar tüm süreçlerini saydam bir hale getirdiğimiz polislerimize İçişleri Bakanlığımıza bağlayarak kırsalımızı kendilerine emanet ettiğimiz eğitiminden teçhizatına kadar her alanda tekrardan yapılandırdığımız jandarmalarımıza gene İçişleri Bakanlığına bağlayarak kolluk kuvveti vasfını güçlendirdiğimiz önemi giderek artan denizlerimizin güvenliğini sağlayacak şekilde desteklediğimiz sahil güvenlikçilerimize elbet değişik mesuliyet alanlarına haiz güvenlik kuvvetlerimizin uyum içinde çalışmasını elde eden İçişleri Bakanlığımızın tüm mensuplarına, şahsım ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.

*İnşallah hep beraber milletimizin huzurunu daim eyleyerek büyük ve kuvvetli Türkiyeyi hep beraber inşa edeceğiz. Ara sıra bilhassa polislerimizin üstüne gelindiğini, ithamlarla zar altında bırakıldıklarını görüyoruz. Sizler bunların hiçbirinin eline aldırmayın. Yalnız ve bir tek vazifenize odaklanın.

*Cumhurbaşkanı olarak görevini hukuk içinde yürüten meşruiyet çizgisinden ayrılmayan her kamu görevlisi şeklinde polislerimiz ile çalışanlarının mühim bir kısmını profesyonelleştirdiğimiz jandarmamızın ve sahil güvenlik personelimizin de sonuna kadar yanındayım. Bir kez daha Ramazan-ı Şerifinizi kutlama ediyorum.

*Rabbimden bizleri Ramazan-ı Şerife kavuşturduğu şeklinde Ramazan Bayramına da kavuşturmasını niyaz ediyorum. Her meslektaşlarımıza, sevdiklerinizle, ailelerinizle beraber hayırlı, rahat bir yaşam temenni ediyorum. Sizleri bir kez daha sevgiyle, saygıyla, selamlıyorum.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.