Erdoğan: Afgan halkına yardım hususunda birlikte çaba sarf ediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile ortak basın toplantısı gerçekleştirmiş oldu. Pakistan Başbakanı Şerif’i görevinden dolayı kutlama eden Erdoğan, “Şerif kardeşim ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. Kıymetli kardeşimi kutlama ediyorum. Türkiye Pakistan arasındaki dostluk ve kardeşlik bağının kökleri tarihin derinliklerine uzanıyor. Çeyizlerini, mücevherlerini, ulusal savaşım yıllarında bizlere bağışlayan hanımefendilerin fedakarlıklarını unutmadık, unutmayız. Pakistan’ın bağımsız bir devlet olarak kurulduğu 1947 yılından beri dostluk ve kardeşlik temelinde gelişmektedir. Bu yıl diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 75. yılını algı ediyoruz” açıklamasında bulunmuş oldu.

Erdoğan, bugün gerçekleşen görüşmelerde ikili ilişkileri, bölgesel ve küresel meseleleri detaylı şekilde ele aldıklarını belirtti. Görüşmelerde gerek ikili düzeyde gerekse internasyonal platformlarda dayanışmayı artırarak sürdürme kararlılığını vurguladıklarını söyleyen Erdoğan, Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin 7nci toplantısının gerçekleştirilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Türkiye-Pakistan ilişkilerini iki ülkenin zamanı ile, dostluğu ile ve potansiyeli ile mütenasip şekilde stratejik bir perspektifle daha da güçlendirme kararlılığında olunduğunu kaydeden Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

“Pakistan ile Müdafa Endüstri alanında son dönemde geliştirilen somut iş birliği projelerinden sevinç duyuyoruz. MİLGEM Projesi çerçevesinde ortak korvet üretimimiz bu anlamda mühim bir örnek teşkil ediyor. Bu proje çerçevesinde ikisi Pakistan’da ikisi devletimizde inşa edilen gemilerin yapım aşamaları belirlenen takvim çerçevesinde birer birer tamamlanıyor. Bu dört geminin teslimatını 2023 Ağustos’undan başlayarak 6’şar ay arayla yapacağız.”

TİCARET HEDEFİMİZ 5 MİLYAR DOLAR

Pakistan ile tecim hedefine yönelik açıklamada bulunan Erdoğan, ”Hamdolsun ikili ticaretimizi salgına karşın geliştirmeye muvaffak olduk ve tecim hacmini 2011 yılından beri ilk kez bir milyar doların üzerine çıkarttık. Malum hedefimiz 5 milyar dolardır. 2020 yılının Şubat ayında İslamabad’da imzaladığımız Stratejik ve Ekonomik çerçeve belgesi ticaretten müdafa sanayine kadar bir oldukca alt başlıkta sürdürülen yakın iş birliğimizin temelini oluşturuyor. Bilhassa gezim, eğitim, lojistik, sivil havacılık, yazışma ve data teknolojileri şeklinde hizmet sektörlerinde iş birliğimizi geliştirmek için çalışıyoruz. Şerif’in bugün iş dünyası temsilcilerimizle gerçekleştirdiği görüşmelerin karşılıklı tecim ve yatırımlarımızın artırılmasına katkı yapacağına inanıyorum. Türkiye olarak ekonomik iş birliğimizin lokomotifi olan iş insanlarımızı ve yatırımcılarımızı Pakistan’da daha çok faaliyette bulunmaya teşvik ediyoruz” diye konuştu.

FETÖNÜN PAKİASTAN YAPILANMASINA KARŞI ALINAN ÖNLEMLER İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM

Pakistan’ın FETÖ ile mücadelede verdiği destek için teşekkür eden Erdoğan, ”FETÖ’nün Pakistan’daki yapılanmasına karşı alınan önlemler ve bu terör örgütüyle mücadelemize verdiği destek için Pakistan makamlarına bir kez daha teşekkür ediyorum. Pakistan’da son dönemde artan terör saldırılarında şehit düşen askerler ve yaşamını kaybeden kardeşlerimize Tanrı’tan rahmet arzuluyorum. Yaralanan Pakistan vatandaşlarına acil şifalar temenni ediyorum. Terörün her türlüsüyle mücadelesinde Pakistan’ı destekliyoruz. İnsanlığın ortak düşmanı olan terörizme karşı Pakistan’ın sürdürdüğü mücadelesini kesinlikle başarıyla sonuçlandıracağına inanıyorum. Afganistan’ın kalıcı istikrara ulaşması, bölgedeki terör faaliyetleri, düzensiz göç dalgası şeklinde tehditlerin önüne geçişmesinde tehlikeli sonuç önemdedir. Afganistan’daki insani krizin etkilerinin giderilmesi amacıyla Afgan halkına yardım hususunda beraber çaba sarf ediyoruz” açıklamasında bulunmuş oldu.

BM KARARLARI ÇERÇEVESİNDE ÇÖZÜMÜNE DESTEĞİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ

Türkiye’nin Afganistan’a 4 bin tondan fazla insani yardım malzemesi taşıyan dört iyilik treni yolladığını ifade eden Erdoğan, ”Beşinci trenin yola çıkışı için de hazırlıklarımız devam ediyor. Bölgesel istikrar ve sulh için kilit önemdeki bir başka sorun olan Keşmir problemininin da Keşmirli kardeşlerimizin meşru beklentileri doğrultusunda ve BM kararları çerçevesinde çözümüne desteğimizi sürdürüyoruz” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

ŞAHBAZ ŞERİF: TÜRKİYEYE GELMEK İKİNCİ EVİMİZE GELMEK GİBİ

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ise, “İlk olarak sevgili kardeşim Recep Tayyip Erdoğan’a bizlere göstermiş bulunduğunu sıcak misafirperverlik için teşekkür ediyorum. Türkiye’ye gelmek bizim için ikinci evimize gelmek şeklinde. Pakistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin ortak kültürel, dini mirasımıza dayanmaktadır. Dönem içinde coğrafya ve süre tanımadan devam etmiştir. Biz ilişkilerimizi mukaddes bir itimat olarak devam ediyoruz. Bizlere bu emaneti atalarımız bıraktı ikimiz de bizlerden sonrakilere bırakacağız. Bu ilişkilerimizi oldukca daha yeni seviyelere taşıyacağız. Ülkelerimiz geniş çerçeveli bir halde yüksek düzeyli Stratejik İş Birliği toplantılarında görüşmeler gerçekleştiriyor. Hepimiz de bir sonraki toplantıya ev sahipliği yapmak istiyoruz” dedi.

Şerif, elektronik, tecim, gezim, altyapı, müdafa endüstri şeklinde mevzularda Türkiye’nin mühim ilerlemeler kaydettiğini söylemiş oldu.

PAKİSTAN İLE 7 ANLAŞMA İMZALANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Şerifin başkanlığındaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin arkasından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde iki ülke arasındaki anlaşmaların imza töreni gerçekleştirildi.

Buna nazaran, Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Naya Pakistan Konut ve Geliştirme Yetkili Makamı (NAPDHA) içinde Konut Alanında İşbirliği Yapılmasına Dair Mutabakat Zaptı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari tarafınca imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Gömü ve Maliye Bakanlığı ve Pakistan İslam Cumhuriyeti Iktisat Bakanlığı Içinde Teknik İşbirliği Protokolü ve Türkiye Cumhuriyeti Gömü ve Maliye Bakanlığı ve Pakistan İslam Cumhuriyeti Ekonomik İşler Bakanlığı Içinde Borç Yönetimi Alanında İşbirliği Yapılmasına İlişkin Protokol ise Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari tarafınca imzalandı.

İki ülke arasındaki İkili Tecim ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Hakkında Mutabakat Metnine Tecim Bakanı Mehmet Muş ile Pakistan Federal Tecim Bakanı Syed Naveed Qamar imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Pakistan İslam Cumhuriyeti İletişim Bakanlığı Içinde Karayolu Mühendisliği Alanında Teknik İşbirliği Mutabakat Zaptı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari tarafınca imza altına alındı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Kamu Hususi İşbirliği Kurumu Otoritesi Içinde Mutabakat Zaptı ve iki ülke hükümetleri arasındaki Informasyon Paylaşımı Programı Çerçeve Anlaşması ise Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ile Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari tarafınca imzalandı. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.